MDM – wciąż można uzyskać dopłaty rządowe do własnego mieszkania

Czas czytania
1 minuta
Przeczytałeś już
Odsłony
3 050

MDM – wciąż można uzyskać dopłaty rządowe do własnego mieszkania

24 Październik 2016 - 12:17
Kategoria:

Wciąż można uzyskać od państwa dopłatę do własnego mieszkania, choć nie każdego! 

Już dawno wyczerpała się pula środków przeznaczonych na dofinansowanie kredytów na mieszkania, które mają być ukończone w 2016 roku. Wyczerpano także środki, które można było wykorzystać w tym roku z przeznaczeniem na mieszkania z terminem ukończenia w 2017 roku (50 proc. kwoty).  Co zatem można polecić chętnym do uzyskania rządowych dopłat? Jak mówi Agata Polińska z serwisu Otodom.pl, wciąż dostępna jest pula środków, które mogą być wykorzystane na dopłaty do wkładu własnego – są to środki przeznaczone na kredyty na:

– Mieszkania z rynku pierwotnego z terminem ukończenia przewidzianym na 2018 roku (w 2016 roku wnioski będą przyjmowane do dnia, kiedy suma dofinansowań przekroczy 381 mln zł. );

– Od 1 stycznia 2017 roku zostanie odwieszona możliwość złożenia wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w przypadku dofinansowań wypłacanych w 2017 roku, aż do wyczerpania pozostałej kwoty limitu. Od 1 stycznia 2018 roku analogiczna procedura będzie zastosowana w przypadku wniosków z datą wypłaty przypadającą na 2018 rok.

Mieszkań dla Młodych najwięcej znaleźć można w Warszawie (ponad 2 tysiące), jednak w stosunku do całości lokalnej oferty największy wybór mieszkań jest w Gdańsku, gdzie średnio co czwarty lokal w ofercie rynkowej spełnia wymogi programu.

Jak dodaje Agata Polińska z serwisu Otodom.pl, na początku 2017 roku można spodziewać się prawdziwego szturmu na biura deweloperów – odblokowana będzie wtedy połowa puli z przeznaczeniem na dofinansowanie mieszkań planowanych do ukończenia w 2017 roku. Warto zatem zarezerwować wybrane mieszkanie i rozpocząć załatwianie formalności pod koniec roku 2016.

Mimo wstrzymania przyjmowania nowych wniosków o kredyt z dofinansowaniem, cały czas będą przyjmowane wnioski o dodatkowe dofinansowanie po urodzeniu lub przysposobieniu kolejnego dziecka.