Deficyt siły roboczej?

Czas czytania
1 minuta
Przeczytałeś już
Odsłony
1 680

Deficyt siły roboczej?

11 Wrzesień 2014 - 13:55
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Jak to możliwe, że brakuje pracowników, skoro tyle osób w samej Polsce pozostaje bez pracy? Okazuje się, że jeden na trzech pracodawców w Polsce nie może znaleźć pracowników o odpowiednich kompetencjach

ManpowerGroup – globalny lider w obszarze doradztwa personalnego – opublikował wyniki 9. edycji badania „Niedobór talentów”. Raport wskazuje, że 36% pracodawców w skali globalnej i 33% firm w Polsce odczuwa niedobór talentów. Jakie grupy zawodowe najtrudniej pozyskać?

W Polsce najtrudniejszą do obsadzenia grupą zawodową są wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Wyniki poszczególnych edycji prowadzonego w naszym kraju badania wskazują na stały i istotny problem pracodawców z pozyskiwaniem kandydatów na tego typu stanowiska. Ta grupa zawodowa tylko raz nie znalazła się na pierwszym miejscu zestawienia zawodów objętych niedoborem talentów. Pracodawcom brakuje przede wszystkim: spawaczy, ślusarzy, tokarzy, szwaczek, operatorów wózków widłowych, mechaników i elektromonterów.

Inżynierowie w tegorocznej edycji badania są na drugiej pozycji, a wśród trudnych do obsadzenia w Polsce zawodów byli, prawie zawsze, w pierwszej czwórce. To kompetencje, które od lat cieszą się bardzo dużym zapotrzebowaniem wśród firm w naszym kraju. W Polsce w głównej mierze obserwujemy zapotrzebowanie na inżynierów ze wszystkich obszarów związanych z optymalizacją procesów produkcyjnych.

W zestawieniu, na trzecim miejscu, po raz pierwszy znaleźli się operatorzy produkcji, którzy zastąpili zajmujących zazwyczaj tę pozycję techników. Aktualnie technicy zajmują miejsce ósme. Obserwujemy również duże zapotrzebowanie na pracowników o kompetencjach handlowych: menadżerowie ds. sprzedaży są na czwartej pozycji, a przedstawiciele handlowi – na siódmej. Kierowcy, podobnie jak przez wiele poprzednich polskich edycji badania, są na piątym miejscu listy. Na kolejnych pozycjach pracodawcy wskazali: pracowników działów IT, przedstawicieli handlowych, techników, niewykwalifikowanych pracowników fizycznych i menadżerów projektów.

Podobnie jak w Polsce, w ciągu ostatnich edycji badania, zawody, na które jest największy popyt w Europie oraz na świecie, prawie nie uległy zmianie. Od wielu lat pracodawcy – jako trudne do pozyskania kompetencje – wskazują: wykwalifikowanych pracowników fizycznych, inżynierów, handlowców oraz techników.

oprac. BARBARA WOŹNIAK

Cały artykuł w numerze 9/2014 Eurogospodarki.

 

Dodaj nowy komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.