Czerwiec 2016

Jednolity Plik Kontrolny

30 Czerwiec 2016 - 23:46
0 Komentarze/y)

BCC popiera wszelkie działania służące ograniczaniu szarej strefy, jednak nie mogą one dezorganizować działań przedsiębiorstw, które powinny mieć zapewniony odpowiedni czas na ich wdrożenie. Dlatego wskazane byłoby, aby w początkowym okresie stosowania JPK, nie karano za popełnienie błędów mniejszej wagi, co pozwoliłby firmom spokojnie wprowadzić to rozwiązanie.

Zgodnie z dodanym do Ordynacji podatkowej art. 193a § 1, w przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej określonej strukturze logicznej, wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą.

Fałszerze podrabiają złoto

29 Czerwiec 2016 - 12:12
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Fałszerze podrabiają złoto

- Na rynku pojawia się coraz więcej podróbek złotych monet, złotych sztabek, które dla kogoś kto nie ma dużego doświadczenia są trudne do rozpoznania. Tych podróbek jest więcej i będzie ich coraz więcej, gdyż obecnie złoto jest bardzo popularne – mówi Mirosław Mejer, prezes spółki Inwestycje Alternatywne Profit S.A.

Złoto podrabiane jest na różne sposoby. Może być mniej złota w złocie, może go wcale nie być, albo sztabka może być pokryta tylko cienką warstwo tego kruszcu. Niestety przyglądając się tylko opakowaniom można nie rozpoznać czy mamy do czynienia z podróbką. – Niewytrenowane oko nie jest w stanie odróżnić prawdziwego złota od nieprawdziwego. Dlatego polecałbym korzystać z usług firm profesjonalnych. Takich, które mają odpowiedni sprzęt i mogą za jego pomocą właściwe ocenić złoto. Są to firmy, które istnieją na rynku od dłuższego czasu i zajmują się profesjonalnie obrotem metalami szlachetnymi – radzi Mirosław Mejer.

Jak rozpoznać złego pracodawcę?

28 Czerwiec 2016 - 14:20
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Jak rozpoznać złego pracodawcę?

Czasem sygnały ostrzegawcze są widoczne jak na dłoni, czasem bardzo subtelne. Oto sześć sprawdzonych sposobów, by dostrzec, że coś jest nie tak i nie przyjmować oferty od złego pracodawcy.

Zadawaj właściwe pytania

Dobrym zwyczajem podczas rozmów rekrutacyjnych jest możliwość zadania pytań pracodawcy. Warto dobrze je sformułować i obserwować rekcję rozmówcy. Wiele pokaże pytanie o rotację pracowników w firmie. Jeśli odpowiedź będzie wymijająca albo sucha to nienajlepszy znak. Kłopoty może oznaczać mętne tłumaczenie w stylu: „mieliśmy ostatnio pecha do nowych pracowników”. Mądrym pytaniem będzie też to, jak długo był wakat na stanowisko, na które aplikujemy. Jeśli pracodawca spieszy się ze znalezieniem nowej osoby, może wcale nie zależy mu na najlepszym kandydacie.
„A dlaczego pan/pani lubi tu pracować?” – to pytanie pada niezwykle rzadko ze strony kandydata, więc prowadzący rozmowę będzie potrzebować chwili, by zebrać myśli. Jeśli będzie się zacinał, wiercił i unikał kontaktu wzrokowego, coś jest nie tak.

Dobrze się rozejrzyj

Bruksela czeka na Camerona

28 Czerwiec 2016 - 14:02
0 Komentarze/y)

Brytyjczycy będą powoli przystosowywać się do nowej rzeczywistości, co zajmie im trochę czasu i pewno nie będzie przyjemne. Za komfort życia wyłącznie we własnym gronie przyjdzie im trochę zapłacić, o czym przypomniał im kanclerz skarbu George Osborne: Wielka Brytania zbiednieje, trzeba będzie ciąć koszty i chyba podnosić podatki. Osborne popsuł humory Brytyjczykom, pewno nie mniej niż reprezentacja Anglii, która przegrała z Islandią.

Wydarzeniem dnia jest dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, podczas którego premier David Cameron powie o Breksicie. Konkretów raczej nie będzie, ale europejscy przywódcy będą mogli wysłuchać brytyjskiego premiera i usłyszeć przynajmniej zarys strategii wyjścia z UE. Niektórzy przedstawiciele Brukseli bardzo tego chcą, i dość zdecydowanie popychają Londyn ku wyjściu. Na razie nie wygląda na to, by rozstanie Unii z Wielką Brytanią przebiegało gładko. Brytyjczycy będą walczyć o swoje interesy, z czego Berlin i Paryż zdają sobie sprawę.

Koszty realizacji propozycji rządowych

28 Czerwiec 2016 - 13:55
0 Komentarze/y)

W przypadku indeksów giełdowych najciekawsze jest porównanie zmian amerykańskiego Dow Jones, niemieckiego Dax oraz polskiego WIG-20 od czerwca 2008 r. – czyli tuż przed niemal światowym kryzysem finansowym – do czerwca tego roku. Dane są następujące:

  • Dow Jones: 11350 punktów (1-go czerwca 2008), 7609 p. (1-go marca 2009), 17938 p. (1-go czerwca 2016). Zatem reakcją początkową na kryzys był silny spadek indeksu, ale potem miało miejsce jeszcze silniejsze odbicie, do poziomu obecnie około 60 proc. wyższego niż przed kryzysem. W dodatku obecny poziom utrzymuje się na stabilnym poziomie w ostatnim roku.
  • Dax: 8067 p. pod koniec 2007 r., spadek do 6112 na początku 2012, wzrost do 11966 w kwietniu 2015 oraz poziomu 10057 w czerwcu 2016. Obecny poziom jest zatem o około 25 proc. wyższy niż przed kryzysem, pomimo znacznego spadku indeksu w ostatnim roku.
  • WIG-20: 3300 pod koniec 2007 r., spadek do 1850 w roku 2009, silne odbicie do prawie 2600 w roku 2012, spadek do około 2300 w roku 2014 i dalszy, silny spadek w ciągu ostatnich dwóch lat, do poziomu poniżej 1800 teraz.

Porównanie WIG-20 z Dow Jones i Dax pokazuje dwie bardzo duże różnice:

Brexit to zaledwie rozgrzewka przed turbulencjami na rynkach światowych

27 Czerwiec 2016 - 19:13
0 Komentarze/y)

Znakomita większość komentarzy w sprawie znaczenia Brexitu przypomina indyjską przypowieść o ślepcach i słoniu. W przypowieści tej kilku ślepców wyciąga ręce i dotyka rozmaitych części słonia, każdy z nich w zdecydowanie odmienny sposób opisuje charakter istoty, którą wyczuwa, a w efekcie wybucha zaciekła kłótnia co do natury dotykanego przez nich stworzenia. Podobnie jest z komentarzami na temat Brexitu: niektórzy z obserwatorów uznają wynik referendum za ksenofobiczną reakcję na politykę imigracyjną i ostatnie zamachy terrorystyczne. Inni podkreślają ciężar związany z odgórnymi unijnymi regulacjami i koszt płatności transferowych do UE.

Kim jest współczesny kolekcjoner numizmatów?

20 Czerwiec 2016 - 12:47
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Kim jest współczesny kolekcjoner numizmatów?

„Blisko połowa przebadanych kolekcjonerów (48 proc.) poświęca się swojemu hobby od ponad 10 lat, a 37 proc. robi to od ponad 15 lat. To właśnie wśród tej doświadczonej grupy możemy spotkać kolekcjonerów, którzy potrafią poświęcić wiele, aby zdobyć upragniony numizmat. Śledząc historię najdroższych monet świata natrafiamy na obraz kolekcjonera, który przeznacza miliony dolarów, aby pozyskać ten jedyny egzemplarz, jak choćby w przypadku monety Flowing Hair Liberty, pierwszego dolara Stanów Zjednoczonych zakupionego w 2013 roku za ponad 10 mln dolarów. Monetę można było podziwiać niedawno na wystawie na Zamku Królewskim w Warszawie. Takie rekordowe aukcje to jednak rzadkość” – komentuje Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej, organizatora badania „Kolekcjonera portret własny”.

Potrzeby, oczekiwania i obawy przedsiębiorstw wytwarzających odpady

20 Czerwiec 2016 - 12:10
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Potrzeby, oczekiwania i obawy przedsiębiorstw wytwarzających

Zachodzące zmiany w branży gospodarki odpadami wpływają na działanie przedsiębiorstw wytwarzających odpady. Coraz większy nacisk przywiązywany jest do odpowiedzialnego gospodarowania odpadami zarówno przez społeczeństwo, jak i same firmy.

Odważnie w przyszłość

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami wymagany do osiągnięcia poziom recyklingu odpadów systematycznie wzrasta, co mobilizuje firmy do optymalizacji procesów gospodarowania odpadami oraz takiego projektowania produktów, by ich recykling możliwy był w jak najwyższym stopniu. Badanie zrealizowane przez PBS na zlecenie Stena Recycling pokazuje, że zaostrzenia przepisów dot. gospodarki odpadami, w tym zwiększenia poziomu recyklingu odpadów, obawia się 30 proc. średnich przedsiębiorstw oraz 24 proc. dużych. 2/3 przedsiębiorstw zadeklarowało, że nie boi się zmian.

Katastrofa budowlana – jak postępować?

14 Czerwiec 2016 - 12:30
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Katastrofa budowlana – jak postępować?

Do katastrofy budowlanej może dojść zarówno podczas budowy nowego obiektu, jak i w trakcie prac budowlanych. Jak jednak wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, najwięcej katastrof występuje w obiektach już użytkowanych. W latach 1995-2014 w Polsce miało miejsce 6.368 katastrof budowlanych, a średnio w ciągu roku dochodzi do 318 zdarzeń tego typu (dane za raportem GUNB). Warto przy tym zauważyć, że aby mówić o katastrofie, muszą zostać spełnione określone warunki. Katastrofą budowlaną nie jest np. uszkodzenie elementu nadającego się do naprawy, czy też awaria instalacji. Pęknięta rura, nawet jeśli spowoduje zalanie wodą dużej części budynku, stanowić będzie jedynie awarię. Co innego wybuch gazu, który naruszy konstrukcję budynku.

O katastrofie mówimy wtedy, gdy „dochodzi do niezamierzonego, gwałtownego zniszczenia obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów”. Tak mówi definicja z Prawa budowlanego.

Przede wszystkim chronić życie ludzi

OC nie tylko dla samochodu

14 Czerwiec 2016 - 09:06
Kategoria:
0 Komentarze/y)
OC nie tylko dla samochodu

Ubezpieczenie OC kojarzy nam się najczęściej z obowiązkową polisą komunikacyjną, jednak istnieją także dobrowolne produkty ubezpieczeniowe, które mogą nas chronić także w życiu prywatnym. O odpowiedzialności cywilnej możemy mówić wtedy, gdy wyrządziliśmy szkody osobom trzecim. Mogą one dotyczyć zarówno zdrowia, jak i mienia. Okazuje się, że w praktyce ubezpieczenie OC ma znacznie więcej zastosowań, niż tylko zwrot kosztów w przypadku zalania sąsiada. Co ważne, ma także swoje ograniczenia, o których powinniśmy wiedzieć i pamiętać.

Przedawnienie roszczeń z weksla

13 Czerwiec 2016 - 10:47
0 Komentarze/y)

Sytuacja komplikuje się jednak w przypadku weksla in blanco, tj. weksla niezupełnego w momencie jego wystawiania. O rozpoczęciu biegu terminu przedawnienia praw z takiego weksla możemy mówić dopiero od momentu jego wypełnienia, a co za tym idzie od wskazania daty jego płatności. Termin przedawnienia roszczenia wekslowego z uzupełnionego weksla in blanco liczony jest bowiem również od daty jego płatności.

Powołanie nowego prezesa NBP

10 Czerwiec 2016 - 12:51
0 Komentarze/y)

Bank centralny należy do najważniejszych instytucji państwa w każdym kraju z gospodarką rynkową. W Polsce głównym ciałem decyzyjnym jest dziesięcioosobowa Rada Polityki Pieniężnej. Ważne decyzje podejmuje także kilkuosobowy zarząd. Szefem obu tych ciał jest prezes NBP, więc wybór na to stanowisko na dość długi, bo sześcioletni okres, jest wydarzeniem o potencjalnie dużych konsekwencjach.

Strony