Marzec 2016

Rośnie społeczna odpowiedzialność pracodawców za pokolenie X i Y

31 Marzec 2016 - 16:08
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Rośnie społeczna odpowiedzialność pracodawców za pokolenie X i Y

Dane płynące z rynku są więcej niż pozytywne. Aż 77 proc. firm potwierdza, że działalność biznesowa zgodna z koncepcją CSR ma korzystny wpływ na wyniki finansowe przedsiębiorstwa, a ponad połowa (52 proc.) zauważa efekty w postaci poprawy wizerunku. Co trzeci przedsiębiorca deklaruje też, że stosowanie zasad odpowiedzialnego biznesu wywołuje wzrost akceptacji organizacji ze strony otoczenia.

Społecznie odpowiedzialni za kwalifikacje absolwentów

Mimo że nadal najczęstszymi aktywnościami, podejmowanymi przez polskie firmy w ramach działań CSR, są inicjatywy na rzecz ochrony środowiska, rozwoju lokalnych społeczności oraz edukacji w zakresie konsumpcji, coraz częściej słychać także o wolontariacie kompetencji. To narzędzie uznawane przez 75 proc. firm za jedno z najlepszych do dzielenia się wiedzą (badanie Engage przeprowadzone wśród firm z 11 krajów).

Życie czy praca?

31 Marzec 2016 - 12:46
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Życie czy praca?

Wdrażanie programów mających na celu poprawę jakości życia pracowników, ich zdrowia i samopoczucia jest podstawą do tworzenia przyjaznego, efektywnego i pożądanego przez pracowników środowiska pracy. Eksperci do spraw zarządzania zasobami ludzkimi nazywają tego typu programy well-being oraz work-life balance. Z badania „Drogowskaz Motywacyjny 2016” przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Sodexo Benefits and Rewards Services wynika, że już 53 proc. firm i instytucji działających na polskim rynku, mając na uwadze zdrowie i dobrą kondycję zatrudnionych oferuje im dofinansowanie kultury, rekreacji i sportu, a także posiłków.

Zachowanie równowagi

Pomysłowość w nieprzyzwoitości

31 Marzec 2016 - 08:00
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Pomysłowość w nieprzyzwoitości

Ona – specjalistka od HR w sporej firmie. On – biznesmen z branży samochodowej, konkretnie właściciel kilku warsztatów. Widać było, że kochają się ogromnie. Weronika, Marek i dwuletni Wojtuś, o którego starali się długich siedem lat. Poznałam ich kilka lat temu na wakacjach. Ich najbliższe wtedy plany: podróż życia do Nowej Zelandii, potem – budowa domu. – Dwa lata i postaramy się o Isię, Wojtuś musi mieć siostrę – mówili. Sądząc po ognistych spojrzeniach, jakie wymieniali, starania cały czas szły pełną parą. Zazdrościłam jej, przyznaję. Gdy się widzi TAKĄ miłość i TYLE szczęścia, porzucenie i samotne macierzyństwo mocniej uwiera. Ech!

Zapracowanie

Za rok spotkaliśmy się znów. W zasadzie spotkałyśmy, bo Marek tylko przywiózł Weronikę i Wojtka na wakacje i pojechał. – Dużo pracuje, wiesz… Dom. Do Nowej Zelandii nie lecimy, bo euro podrożało i dolar też – tłumaczyła Weronika. Wojtuś składał przed domkiem duży warsztat samochodowy z niezliczonymi autami. – Chce być taki jak tata, patrzy w niego jak w obraz – śmiała się.

Zdrada

Dali przykład, jak zwyciężać mamy

31 Marzec 2016 - 07:50
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Dali przykład, jak zwyciężać mamy

Mecenas Jerzy Neumann nie miał dobrych wieści dla spadkobierców ostatniego dyrektora Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy, którzy zjawili się w jego kancelarii jesienią 1989 roku. Uczciwie przyznał, że szanse na odzyskanie majątku są niewielkie. Właścicielem dawnego domu towarowego przy ulicy Brackiej była przecież nie rodzina, ale spółka akcyjna, w której Jabłkowscy mieli tylko udziały. Na dodatek od upadłości spółki minęło 40 lat. Żeby rozpocząć jakiekolwiek starania o zwrot majątku, trzeba najpierw zakwestionować orzeczenie o upadłości spółki.

Po pierwsze: udowodnić, że złamano prawo

Mecenas Neumann zapytał spadkobierców, kto miałby to zrobić, skoro nie istnieje ani zarząd firmy, ani rada nadzorcza? – Nie wyglądało to dobrze – przyznaje Jan Jabłkowski. – Nie mieliśmy nawet pieniędzy na należyte opłacenie adwokatów. Wiedziałem, że nie jest to prosta sprawa i będzie się bardzo długo ciągnęła. Ale założyłem optymistycznie, że będzie to około pięciu lat.

Upaństwowienie opłat

31 Marzec 2016 - 07:40
0 Komentarze/y)
Upaństwowienie opłat

Na razie w Ministerstwie Sprawiedliwości o kierunku zmian mówi się nieoficjalnie, ale już istnieje zespół, który pracuje nad nowelizacją ustawy o komornikach sądowych i egzekucji pod kierownictwem wiceministra Patryka Jakiego. W skład gremium wchodzą pracownicy kilku ministerialnych departamentów, a niezależna senator Lidia Staroń, która od lat zajmuje się prawem egzekucyjnym, ma być jego zewnętrznym doradcą. Do zespołu na razie nie zaproszono nikogo z Krajowej Rady Komorniczej, nie ma w nim więc nawet jednego komornika.

46 tysięcy złotych na miesiąc

Przepychanka po pieniądze

31 Marzec 2016 - 07:25
0 Komentarze/y)
Przepychanka po pieniądze

Jest spora grupa komorników, którzy świetnie wiedzą, jak wycisnąć z dłużnika pieniądze, ale wcale nie po to, by zwrócić je wierzycielowi. Tylko po to, by samemu zarobić. Generalnie wcale nie łamią prawa, tylko sprytnie obchodzą dziurawe przepisy egzekucyjne.

Właściwie opisując każdą ze spraw, z którą zwracali się do mnie czytelnicy, znajdowałam różnego rodzaju prawne triki i obejścia przepisów. I za każdym razem miały jeden cel: zarobić na dłużniku. To przecież on ponosi większość kosztów egzekucji.

O tym, jak zarabia się na opłacie stałej za poszukiwanie majątku, utrudniając przy tym egzekucję alimentów, dowiedziałam się niedawno. Ale komornicy mówią, że to dość powszechna praktyka.

Egzekucyjne priorytety

Wirtualne, ale istnieją

31 Marzec 2016 - 07:15
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Wirtualne, ale istnieją

Kantory, które znajdziemy w cyberprzestrzeni, to internetowe kantory banków, internetowe kantory niezależne lub platformy wymiany walut. Działalność kantorów upowszechniła się i silnie rozwinęła po wprowadzeniu w 2011 roku tak zwanej ustawy antyspreadowej. Dzięki niej można samemu kupić na wolnym rynku walutę, w której zaciągnęło się w banku kredyt, i spłacać go, unikając na ogół kilkuprocentowego spreadu (różnica między kursem kupna a sprzedaży). Żeby klientom ułatwić spłatę kredytu z wolnej stopy, zniesiono prowizje i opłaty za aneksy do umowy kredytowej czy za założenie i prowadzenie technicznego konta walutowego służącego obsłudze kredytu. Wprowadzono też obowiązek wpisania do umowy widełek spreadowych. Od tej pory kredytobiorcy mogą bez zbędnych kosztów umarzać swój dług w walucie zadłużenia. Co ciekawe, to rynek wirtualnej waluty od początku zabiega o ścisły nadzór. Dla renomy i pozyskania zaufania w oczach klientów właściciele internetowych kantorów domagają się uregulowania swojego prawnego statusu. Coraz więcej kantorów stacjonarnych przenosi się do sieci.

Przepłacona nauka

31 Marzec 2016 - 07:10
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Przepłacona nauka

Generalnie Amerykanie są najbardziej zadłużonym społeczeństwem świata. Dług konsumencki przekroczył tam już 3,5 bln dol. Co trzeci Amerykanin jest obiektem postępowania egzekucyjnego komornika albo pracownika firmy ściągającej długi. Prywatne agencje egzekucji wierzytelności zatrudniają już 140 tys. pracowników. Ekonomiści z Uniwersytetu Michigan opublikowali raport, z którego wynika, że przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe o średnich dochodach zubożało w ostatnich 10 latach o 36 proc.

To dość czarny obraz sytuacji finansowej amerykańskiego społeczeństwa. Jednak młodzież studiująca tego kraju wydaje się być w najgorszym położeniu. Jak donosi jeden z portali internetowych niosących pomoc w planowaniu wyższych studiów w Stanach Zjednoczonych, statystyczny absolwent amerykańskiego uniwersytetu opuszczał w zeszłym roku uczelnię z długiem przekracza-ącym 35 tys. dolarów. Wyspecjalizowane amerykańskie firmy określają wysokość pożyczek studenckich na 1,27 bln dol. Podkreślają przy tym, że tego rodzaju długi ciągle rosną. Warto sobie uświadomić, że suma ta to wartość dwuletniego produktu krajowego brutto Polski.

Jak uczelnie naciągały młodych

Licznik bije od połowy marca

31 Marzec 2016 - 07:05
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Licznik bije od połowy marca

W świetle prawa do „drugiego obiegu” może być zaliczona nawet drobna pomoc sąsiedzka przy malowaniu mieszkania czy naprawie auta. Każde 100 zł zapłacone „pod stołem” znajomemu mechanikowi czy produkt sprzedany bez faktury lub rachunku zostawiają trwały ślad w gospodarce. Choć wykrycie pojedynczej drobnej transakcji jest praktycznie niemożliwe, to jednak w skali całego kraju zjawisko szarej strefy da się dokładnie zmierzyć i opisać. Zrobili to analitycy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Według ich wyliczeń w 2015 roku w „drugim obiegu” wytworzono dobra i usługi o wartości ponad 370 mld zł, co stanowiło aż 19,2 proc. wielkości PKB naszego kraju. Ekonomiści ustanowili także symboliczny Dzień Wyjścia z Szarej Strefy, który przypada na połowę marca. Oznacza to, że pierwsze 2,5 miesiąca produkcja gospodarcza w Polsce odbywa się w podziemiu. Dopiero po tym dniu przechodzi na „jasną stronę mocy” i działa według oficjalnych przepisów prawa.

Trzy filary

Czas na podwyżkę

31 Marzec 2016 - 07:00
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Czas na podwyżkę

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku sytuacja pracowników znacznie się poprawi. Przyspieszająca gospodarka generuje nowe miejsca pracy. Z ankiety przeprowadzonej przez Narodowy Bank Polski w 1760 firmach wynika, że przedsiębiorstwa z wszystkich badanych sektorów zamierzają w tym roku zwiększyć liczbę pracowników.

Tyle że dziś o nową kadrę wcale nie jest łatwo. Fakt, wciąż 1,5 mln Polaków nie ma pracy, ale zazwyczaj nie są to ci pracownicy, których rynek pracy dziś potrzebuje. Z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że aż 80 proc. firm w naszym kraju ma problem ze znalezieniem właściwych ludzi. Dlatego, żeby zdobyć nową wysoko wykwalifikowaną i chętną do pracy kadrę, trzeba pracownikom zaproponować coś ekstra. To np. stałe kontrakty zamiast popularnych w ostatnich latach tzw. śmieciówek czy podwyżki pensji. Ale raczej nie ma co liczyć na to, że szef sam zaproponuje wyższe wynagrodzenie. Jeśli chcemy dostać podwyżkę, trzeba najpierw jej zażądać. Jak?

Wybierz moment

Depozyty z aniołem stróżem i bez

31 Marzec 2016 - 06:55
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Depozyty z aniołem stróżem i bez

Wchodzisz na stronę internetową swojego banku, aby zrobić przelew lub po prostu sprawdzić stan konta, a tam zamiast tradycyjnej ikonki do logowania widzisz komunikat o upadłości. Nie chcesz w to uwierzyć i pędzisz do najbliższego oddziału banku. Tu też na drzwiach wisi kartka z informacją: bank przestał działać. Ten horror w ostatnich miesiącach przeżyli (choć nie wiem czy wszyscy) klienci SK Banku, a także kas spółdzielczych SKOK Wspólnota i SKOK Wołomin.

100 tysięcy euro jak w banku

Strony