Luty 2016

Po zamknięciu Biblioteki Polskiej w Brukseli

29 Luty 2016 - 14:49
Kategoria:
2 Komentarze/y)
Po zamknięciu Biblioteki Polskiej w Brukseli

Biblioteka Polska

Szanowny Panie,

W związku z zamknięciem działalności Biblioteki Polskiej w Brukseli chcielibyśmy zorganizować uroczystość, podczas której chcielibyśmy podziękować wszystkim zaangażowanym przez lata w pracę w Bibliotece Polskiej. Pragniemy również odznaczyć najbardziej zasłużone osoby. Chcielibyśmy zatem spotkać się z Panem i ustalić szczegóły takiej uroczystości w Ambasadzie. Czy byłyby Pan skłonny spotkać się z nami w tej sprawie w Konsulacie?

Z poważaniem,
Warna Strzelecka Radca Wydział Konsularny Ambasady RP w Brukseli

***

Warna Strzelecka
Radca
Wydział Konsularny Ambasady RP w Brukseli

Szanowna Pani,

W odpowiedzi na Pani zapytanie odnośnie uroczystości odznaczenia osób zasłużonych, z 17 lutego 2016, na prośbę Pana Ambasadora RP w Brukseli, Artura Harazima, jak mi to Pani przekazała w rozmowie telefonicznej tego samego dnia, jesteśmy w stanie stwierdzić jedynie nasze niemałe zdziwienie.

Ceny ropy idą w górę, złoto szuka wsparcia

29 Luty 2016 - 14:08
0 Komentarze/y)

Po tygodniach szaleńczych zakupów, które doprowadziły do zmiany nastrojów, cena złota przyjęła kurs boczny. Obawy dotyczące recesji i niskich (niższych) stóp procentowych banków centralnych w pewnym stopniu wygenerowały pozytywny impet, który skutkował dramatycznym napływem środków na rynki opartych na złocie produktów notowanych na giełdzie. Główną cechą tych transakcji jest negatywna korelacja ze spadkiem cen akcji i ropy, a każda zmiana nastrojów może obecnie ograniczyć dalszy wzrost i zapoczątkować okres konsolidacji.

Pozostałe metale starały się dotrzymać kroku złotu; srebro znalazło się na najniższym względnym poziomie od recesji z 2009 r. Cena miedzi pozostaje w granicach przedziału, jednak udało jej się pokonać najnowszą przeszkodę w postaci chińskich akcji.

Dzięki wspomnianym zyskom na rynku energii i innych produktów żywnościowych indeks surowców Bloomberg po raz pierwszy od czterech tygodni poszedł w górę. W porównaniu z najniższym od kilkudziesięciu lat minimum ze stycznia tego roku indeks ten wzrósł o 5%.

Kopalnie na minusie. Straty sięgają ok. 4 mld złotych

29 Luty 2016 - 11:26
0 Komentarze/y)

Ceny węgla cały czas idą w dół. Jesteśmy w długoterminowym niżu cen surowcowych, który trwa już pięć lat. Na dzisiaj takim spektakularnym wskaźnikiem jest cena ARA, węgiel kosztuje ok. 43 dolarów za tonę. Dawno już zapomnieliśmy o szczytach, które były w roku 2011 powyżej 120 dolarów, a historyczne rekordy to było nawet ponad 200 dolarów za tonę.

Plagiatorzy się nie obronią

29 Luty 2016 - 09:10
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Plagiatorzy się nie obronią

W znowelizowanej ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym czytamy, że „Praca dyplomowa jest samodzielnym opracowaniem określonego zagadnienia naukowego lub artystycznego (…). Uczelnia jest obowiązana do sprawdzania pisemnych prac dyplomowych przed egzaminem dyplomowym z wykorzystaniem programów antyplagiatowych współpracujących z ogólnopolskim repozytorium pisemnych prac dyplomowych” (art. 167a). Nowe przepisy nie dotyczą absolwentów, którzy 1 października 2014 roku studiowali na ostatnim roku ze względu na vacatio legis ustawy.

Dwa miliony prac w bazie

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego udostępniło uczelniom bazę Ogólnopolskie Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych (ORPPD), w której będą wszystkie prace dyplomowe obronione w kraju od 2009 roku. Uczelnie mają czas do końca 2016 roku na przekazanie wszystkich prac do tej bazy.

Mój (nie)drogi Rzym

29 Luty 2016 - 07:35
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Mój (nie)drogi Rzym

Rzym? Rzym jest zatłoczony i drogi – stwierdziła moja przyjaciółka Halina, która Wieczne Miasto odwiedziła w długi majowy weekend. Miasto cezarów i papieży nie musi jednak takie być. Wystarczy zdecydować się na kilkudniowy pobyt poza sezonem. Choć niektórzy twierdzą, że sezon w Rzymie trwa cały rok, to przesada – od połowy stycznia do początku marca sezonu nie ma. Turystów i pielgrzymów w Rzymie jest wyraźnie mniej (choć kolejki do głównych atrakcji są, tylko że krótsze). Na sześć dni w Rzymie (niedziela–piątek) na przełomie stycznia i lutego zdecydowałam się na początku listopada.

Polowanie na przelot

Nieszczepione dziecko to też dziecko

29 Luty 2016 - 07:35
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Nieszczepione dziecko to też dziecko

Z roku na rok przybywa nieszczepionych dzieci. Jak szacuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, w 2015 roku liczba odmów zaszczepienia dziecka przekroczyła 15 tys. Dla porównania w 2010 roku było ich 2,5 tys. – Do rezygnacji ze szczepień przekonał mnie lekarz. Byłam wówczas w ciąży, a on podczas prywatnej rozmowy przedstawił mi wszystkie negatywne strony szczepienia i opowiedział o możliwych powikłaniach. Uznaliśmy wówczas, że nie będziemy ryzykować zdrowia naszego dziecka – mówi mama 13-miesięcznej Leny.

Dlaczego nie szczepią?

Prawo i sprawiedliwość dla najbogatszych

29 Luty 2016 - 07:30
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Prawo i sprawiedliwość dla najbogatszych

O które opłaty chodzi?

Jeśli mam problem prawny, to idziemy do adwokata czy radcy prawnego. Chcemy, by reprezentował nas w sądzie. Umawiamy się z nim, jakie wynagrodzenie mu zapłacimy. Jak się dogadamy, to już nasza sprawa. Sądowa zasada orzekania o opłatach jest taka: przegrywasz – płacisz obu pełnomocnikom – swojemu i strony przeciwnej, czyli jeżeli wygramy proces, to przeciwnik musi zwróci nam poniesione koszty. Ale nie wszystkie i nie całe zapłacone prawnikowi wynagrodzenie. Sąd zasądzi koszty adwokackie lub radcowskie na podstawie stawek, które 22 października podpisał były minister sprawiedliwości.

Co i za ile?

Oto kilka przykładów nowych opłat. W przypadku sporów cywilnych, jeśli wartość przedmiotu sporu wynosi 500 do 1500 zł, to zapłacimy 120 zł opłaty za zastępstwo procesowe. I dalej rosnąco: powyżej 1500 do 5000 zł – 1200 zł, powyżej 5000 do 10 000 zł – 2400 zł. Ale jeśli przekroczy 200 tys. zł, to opłata wyniesie 14 400 zł.

Czas na erę pieniądza wirtualnego

29 Luty 2016 - 07:25
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Czas na erę pieniądza wirtualnego

Bitcoin (BTC) urodził się w 2009 roku jako drugie, popularne dziecko wirtualno-walutowej rzeczywistości. Pierwszą rozpowszechnioną i rozpoznawalną cyberwalutą był VEN. Powstał w 2007 roku w serwisie Facebook na łamach sieci społecznościowej Hub Culture. Aktualnie VEN jest wykorzystywany tylko przez poszczególne środowiska i jedynie w mikropłatnościach. Bitcoin został stworzony przez bliżej niezidentfikowany podmiot – Satoshiego Nakamoto – i do dziś nie wiadomo czy jest to jedna osoba, czy może grupa ludzi pod takim właśnie pseudonimem. Mimo wielokrotnych prób demaskacji tożsamość twórcy wciąż owiana jest tajemnicą. W ostatnich latach sekret ten bezskutecznie próbowały odkryć magazyny „New Yorker” i „Newsweek”, a ostatnio „Gizmodo” i „Wire”, za każdym razem jednak znajdowały jedynie poszlaki. Satoshi Nakamoto w 2015 roku został nominowany przez profesora Bhagwana Chowdhry z Uniwersytetu Kalifornijskiego do Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Jej przyznanie jest raczej wątpliwe, choć niewykluczone, że możliwe. Zastanawia jednak fakt, w jaki sposób ten tajemniczy zwycięzca zostałby o tym poinformowany.

Oszustwa nazywane pomyłkami

29 Luty 2016 - 07:20
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Oszustwa nazywane pomyłkami

Dlaczego tak się dzieje? Bo w art. 51 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji jest luka prawna. Powinna zostać w nim dopisana stawka opłaty za „eksmisję” w sytuacji, gdy dłużnik wezwany przez komornika sam się wyprowadził w wyznaczonym terminie. Komornik zaś nic robić nie musiał. Ale jest tam tylko określony jeden rodzaj opłaty za „wprowadzenie w posiadanie nieruchomości i usunięcie z niej ruchomości i osób”, czyli eksmisję przymusową. Wynosi 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Dziś opróżnienie jednego pomieszczenia (zwanego w prawie egzekucyjnym izbą) kosztuje dłużnika prawie 1600 zł. Rzecz w tym, ilu izb dopatrzy się komornik. Nawet jeśli wszystko zrobi zgodnie z prawem to i tak bulwersujące jest to, że dostaje pieniądze za niezrobienie niczego. Oprócz wysłania do dłużnika nakazu wyprowadzki.

Leśniczówka przysługuje czasowo

Czy opłaca się wynajmować lokale?

29 Luty 2016 - 07:15
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Czy opłaca się wynajmować lokale?

Dotkliwie przekonały się o tym osoby, które inwestowały na rynku nieruchomości w latach 2007–2008. Od tego czasu ceny mieszkań w największych polskich miastach spadły o blisko 20 procent.

Euforia

Kiedy gospodarka rośnie w tempie 6–7 proc. rocznie, a przeciętny wzrost wynagrodzeń w skali roku jest dwucyfrowy, łatwo popaść w euforię i uwierzyć, że prosperity utrzyma się jeszcze przez długi czas. W taki stan w drugiej połowie 2008 roku wpadli Polacy. Panujący hurraoptymizm starały się wykorzystać zarówno firmy deweloperskie, jak i banki udzielające kredytów hipotecznych. Normą stało się finansowanie w wysokości nawet 110–115 proc. wartości nieruchomości. Przedsiębiorstwa budowlane również nie narzekały na swoją sytuację. Silny popyt nakręcał kolejne inwestycje, a chętnych nie brakowało nawet na dziury w ziemi, czyli mieszkania, które miały powstać dopiero w przyszłości. W takim otoczeniu na rynku nieruchomości powoli zaczęła pęcznieć bańka, w czym sporą zasługę miało także przyznanie Polsce organizacji piłkarskich mistrzostw Europy. Euforia ogarnęła całą branżę budowlaną.

Kryzys

Przyjemne chwile leczą

29 Luty 2016 - 07:15
Kategoria:
1 Komentarz
O tym, jakie reakcje zachodzą w naszym organizmie pod wpływem stresu i jak pokonać tego podstępnego wroga, z dr n. biol. Izabelą Dobrowolską, wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu w Umeå w Szwecji rozmawia Joanna G. Koprowska
  • Przed naszym spotkaniem wpadłam w panikę, bo za nic nie mogłam znaleźć dyktafonu. Drżały mi ręce, przewidywałam katastrofę. W amoku przeszukiwałam mieszkanie. Na szczęście dyktafon znalazłam, ale jak na ten stres zareagował mój organizm?

– Zwłaszcza poważną sprawę można przyrównać do sytuacji, w której w grę wchodzi nasze życie. Gdy na sawannie lew goni zebrę, oboje są w stanie pełnej gotowości. Ta sytuacja poprawia znacząco działanie ich całego organizmu i nastawia na sukces. Zebra chce uciec, by przeżyć, lew pragnie ją dopaść, by zdobyć pożywienie. Jeśli spojrzymy na stres w ujęciu pierwotnym, takim, które obserwujemy w świecie zwierząt, to jest on mobilizujący. Przyspieszenie akcji serca, lepsze wchłanianie tlenu w pęcherzykach płucnych, przyspieszenie działania krwiobiegu i takie gospodarowanie energią, które pozwala skierować wszystkie siły i środki do mięśni odpowiedzialnych za zakończoną sukcesem ucieczkę lub udane polowanie. Stres też może stymulować organizm człowieka, pod warunkiem że tym stresem potrafi odpowiednio pokierować.

Strony