Styczeń 2016

Honor zostawili w Polsce

31 Styczeń 2016 - 16:36
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Honor zostawili w Polsce

Sam dług dla mieszkańców Wysp Brytyjskich nie jest niczym złym. Karta kredytowa dla większości obywateli Zjednoczonego Królestwa i Republiki Irlandii jest przecież dokumentem ich sumienności i wiarygodności. Na dobrą historię swojej karty kredytowej większość Brytyjczyków czy Irlandczyków pracuje całe życie. Historia kredytowa jest zatem czytelnym zapisem ich uczciwości i obywatelskości, przepustką w uczciwe życie poddanego Jej Królewskiej Mości lub obywatela Republiki Irlandzkiej. Polacy na Wyspach Brytyjskich w sposób zdecydowanie odmienny podochodzą do kwestii długu i roli kart kredytowych. Karta kredytowa nie jest dla nich żadnym istotnym dokumentem czy dowodem czegoś, ona jest najzwyczajniej narzędziem do „łapania kasy”. Dlatego też Polacy zadłużają się nagminnie i absolutnie bez żadnych hamulców. Najlepiej na najwyższą, możliwą do uzyskania sumę. Nasi rodacy wykazują się przy tym nieprawdopodobną wręcz kreatywnością. Opracowali już dziesiątki, a może nawet setki, metod, jak, będąc bez grosza, ściślej bez pensa, czyli nie mając kompletnie żadnej zdolności kredytowej, wyciągnąć z tamtejszego systemu bankowego pieniądze w jak największej ilości.

Przywileje są, a kasy brak

31 Styczeń 2016 - 13:55
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Przywileje są, a kasy brak

W Polsce co roku produkuje się ok. 200 tys. ton opon. Około 15–20 proc. tego gumowego majątku zużywa się w trakcie jazdy i pozostaje w niewidzialnej postaci na naszych drogach. Reszta, czyli ok. 170 tys. ton, stanowi tzw. odpady poużytkowe. Zgodnie z unijną dyrektywą odzyskowi powinno się poddać 75 proc. wprowadzonych na rynek opon, w tym 15 proc. recyklingowi.

Rodzice okradają dzieci

31 Styczeń 2016 - 13:23
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Rodzice okradają dzieci

W Polsce, gdy rodzic nie płaci zasądzonych alimentów, to albo dochodzi ich w imieniu dziecka komornik, albo płaci je gmina z Funduszu Alimentacyjnego. Ale z funduszu dzieci dostają maksymalnie 500 zł. I to nie wszystkie. Tylko te, których rodziny mają mniej niż 725 zł dochodu na osobę. Oczywiście nikt dłużnika z obowiązku łożenia na dziecko nie zwalnia. Potem gmina zastępująca rodzica dochodzi ich zwrotu. I właśnie te długi dochodzone przez samorządy sięgają 7,1 mld zł. Kwota szokująca, choć przecież na pewno znacznie zaniżona.

Długi rosną błyskawicznie

W dłużnika batem

31 Styczeń 2016 - 12:56
Kategoria:
0 Komentarze/y)
W dłużnika batem

Jak komornicy radzą sobie z VAT-em? Zapytaliśmy o to kilkunastu komorników z całej Polski. Jednak nie chcieli wypowiadać się na ten temat. Odsyłali nas do rzeczników izb okręgowych.

Chaos w kancelariach

Rzecznicy izb okręgowych nie ukrywają, że VAT oznacza same problemy. – Komornicy muszą teraz wypisywać i wydawać gigantyczną liczbę faktur. Postępowanie egzekucyjne to często długotrwały proces egzekwowania należności, a przy każdym potrąceniu lub wpłacie pieniędzy przez dłużnika komornik ma obowiązek wystawić fakturę – tłumaczy Tomasz Fornalski, rzecznik lubelskiej Izby Komorniczej. Mówi, że sam też musiał zatrudnić w swojej kancelarii dodatkowego pracownika tylko do wystawiana i wysyłania faktur. Komornicy podkreślają, że nowa interpretacja prawa nie tylko znacznie utrudniła im pracę, ale i naraziła na dodatkowe koszty.

Jak nie dopuścić do zatorów płatniczych

31 Styczeń 2016 - 12:00
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Jak nie dopuścić do zatorów płatniczych

W Polsce działa około 1,77 mln przedsiębiorstw, z czego aż 99,8 proc. stanowią małe i średnie firmy. Przewaga mikro-, małych i średnich firm jest też powszechna w innych krajach Unii Europejskiej, jednak to, co wyróżnia Polskę, to dominacja mikroprzedsiębiorstw, które zatrudniają mniej niż 10 pracowników i których roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Utrzymanie płynności finansowej, czyli zdolności do płacenia w terminie ważnych zobowiązań, to problem, który spędza sen z powiek właścicielom firm, bez względu na ich rozmiar. Szczególnego znaczenia nabiera jednak zwłaszcza dla tych najmniejszych przedsiębiorstw, które nie mają zaplecza finansowego i są najbardziej narażone na utratę płynności finansowej. Tę można utrzymać na różne sposoby, niestety, przedsiębiorcy sięgają po nie dopiero, gdy pojawiają się pierwsze symptomy zatorów płatniczych.

Dobre strony

Ekstraklasa po polsku

28 Styczeń 2016 - 17:30
0 Komentarze/y)
Ekstraklasa po polsku

Budżet Legii, najbogatszego polskiego klubu piłkarskiego, to 120 mln złotych (niecałe 30 mln euro), czyli tyle, ile na jednym meczu Ligi Mistrzów zarabia Barcelona. W kwocie tej uwzględnione są wpływy z transmisji telewizyjnych (ok. 8 mln zł za sezon; słabsi otrzymują mniej). Legia wyraźnie odbiega od pozostałych zespołów ekstraklasy. Drugi pod względem zamożności Lech Poznań nie osiąga nawet połowy budżetu legionistów, a następna w kolejności Lechia Gdańsk dysponuje jedną trzecią tego, co ma Legia. Kopciuszkami są natomiast Górnik Łęczna i Podbeskidzie Bielsko-Biała z 12-milionowym budżetem.

Piłka toczy się w długach

28 Styczeń 2016 - 16:22
0 Komentarze/y)
Piłka toczy się w długach

Piłka nożna to dzisiaj biznes, wokół którego krążą ogromne pieniądze. Można na nim zarobić krocie, a że jak każdy podlega prawom rynkowym, to też kryzysy go nie omijają. Przeinwestowanie grozi finansowym krachem. Czy zatem kluby piłkarskie są dobrą inwestycją, skoro osiągnięcie zysku w dużej mierze zależy od nieprzewidywalnego sukcesu sportowego? Ryzyko jest duże, o czym w ostatnich latach mogły przekonać się tak uznane firmy jak AC Parma we Włoszech czy Glasgow Rangers w Szkocji, zdegradowane w swych krajach do czwartej ligi. W Polsce długi doprowadziły do upadku byłych mistrzów kraju: Widzew Łódź, Polonię Warszawa i ŁKS Łódź.

Sukces powodem problemów

Sportretowani z długiem w tle

28 Styczeń 2016 - 13:32
0 Komentarze/y)
Sportretowani z długiem w tle

Wśród przyczyn zadłużania się specjaliści wymieniają najczęściej sytuacje losowe – chorobę, utratę pracy, powiększenie się rodziny. O tym, czy spłacamy długi w terminie, bardziej niż zasobność portfela decydują charakter i przekonania. Tak w każdym razie wynika z raportu „Portret zadłużonych Polaków” Grupy Kruk i Domu Badawczego Maison. Internetową ankietę przeprowadzono we wrześniu 2015 roku wśród losowo wybranych 604 osób, którymi w ciągu ostatnich pięciu lat co najmniej raz interesowały się firmy zarządzające wierzytelnościami lub działy windykacji różnych instytucji.

Ciułacze i utracjusze

Na podstawie wyniku badania podzielono dłużników na pięć grup. Ankietowani należą więc do zapominalskich, zagubionych, unikających, zadłużonych dla innych albo beztroskich. – Badanie wyodrębniło w miarę zrównoważone grupy. Może grupy zapominalskich i zadłużonych dla innych są nieco większe, ale nie jest to jakaś duża przewaga – tłumaczy prof. Dominika Maison, psycholog ekonomiczny z Domu Badawczego Maison i Uniwersytetu Warszawskiego.

Spisane intencje

28 Styczeń 2016 - 13:09
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Spisane intencje

W sytuacji kiedy z jakichś względów nie można podpisać umowy kupna-sprzedaży, czyli na ogół wtedy, gdy np. sprzedający może opuścić mieszkanie dopiero za jakiś czas lub kiedy kupujący musi poczekać na przyznanie kredytu, podpisuje się umowę przedwstępną.

Strony zobowiązują się


Dobra wola dłużnika

28 Styczeń 2016 - 12:15
0 Komentarze/y)
Dobra wola dłużnika

Przedawnienie niejednej osobie nasuwa bardzo przyjemne skojarzenia. Zwłaszcza tym, którzy marzą o pozbyciu się swojego zobowiązania w sposób inny niż przez jego spłatę. Używając języka prawniczego, przedawnienie pozwala dłużnikowi uchylić się od zaspokojenia roszczenia wierzyciela po upływie określonego czasu. Przedawnienie służy stabilizacji i pewności stosunków gospodarczych, likwidując niepewność sytuacji prawnej między wierzycielem a dłużnikiem, dla którego obowiązek spełnienia świadczenia po zbyt długim czasie byłby uciążliwy. Ma więc dyscyplinować wierzycieli, by dbali o swoje interesy i nie zwlekali z dochodzeniem roszczeń, oraz chronić interesy osób, które nie mogą udowodnić, że dług już spłaciły. Czasem bywa pokusą do nadużyć przez dłużników.

Moment przedawnienia

Nie daj się poniżać

27 Styczeń 2016 - 15:10
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Nie daj się poniżać
  • Do Państwowej Inspekcji Pracy napływa coraz więcej skarg pracowników, którzy informują o niewłaściwym traktowaniu przez pracodawcę. Czy mobbing to nowe zjawisko, czy też stare, ale dopiero dziś mamy narzędzia, by z nim walczyć?

– Mobbing jako zjawisko istniał zawsze i występował tam, gdzie ludzie w relacjach zawodowych byli od siebie zależni. W Polsce o mobbingu mówimy od 2004 roku, ponieważ wówczas pojawił się odpowiedni zapis w kodeksie pracy. Od tego momentu pracownicy mogą się do niego odwołać, gdy dzieje się coś niestosownego. Na świecie mówi się o mobbingu mniej więcej od lat 70.–80. ubiegłego wieku. Wtedy zaczęły się pojawiać pierwsze publikacje na temat terroryzowania i niewłaściwego zachowania w pracy.

Pożegnaliśmy rok dolara

27 Styczeń 2016 - 12:39
0 Komentarze/y)

Z tego powodu, inwestowanie w aktywa emerging markets, czyli rynków wschodzących, może wiązać się z większym niż w ostatnich latach ryzykiem. Nieco bardziej klarowna wydaje się być sytuacja na krajowym rynku długu. Oczekiwanie na obniżki stóp procentowych przez nową Radę Polityki Pieniężnej sprawi, że obligacje dwuletnie powinny stabilizować się przez zdecydowaną większość 2016 roku. Z kolei wpływ normalizacji polityki pieniężnej w USA, obok możliwego zwiększenia przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych w wyniku forsowania niektórych kosztownych pomysłów gospodarczych przez nowy rząd sprawia, że obligacje długoterminowe (tj. o odległym terminie wykupu) będą w większym stopniu narażone na ryzyko spadku cen.

Strony