Październik 2015

Długo wyczekiwana sprawiedliwość

31 Październik 2015 - 09:30
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Długo wyczekiwana sprawiedliwość

Historia Chruściela nadaje się na scenariusz filmowy. Jest 8 listopada 2011 roku. Na teren firmy przedsiębiorcy wjeżdżają samochody. Łysi faceci w czarnych ubraniach z łańcuchami na szerokich karkach rozbiegają się po terenie. Usiłują się włamywać do magazynów. Przewodzi im krótko ostrzyżony mężczyzna w czarnej, skórzanej kurtce. Przedsiębiorcy nie ma w firmie. Wyjechał w interesach. Córka Chruściela w panice dzwoni do ojca. Chruściel wraca do Nidzicy.

– Gdybym nie zobaczył dokumentu, że to komornik, pomyślałbym, że to napad, że jakaś mafia nas dopadła – mówi dłużnik.

Bank mówi: nie

Młodość nie wieczność – starość konieczność

31 Październik 2015 - 09:25
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Młodość nie wieczność – starość konieczność

W celu trafnego określenia potrzeb społecznych najstarszej grupy obywateli oraz sposobów finansowania świadczeń społecznych konieczne jest demograficzne scharakteryzowanie populacji osób w wieku poprodukcyjnym, stworzenie prognozy spodziewanego tempa tego procesu, a także określenie tego, jak zmienią się relacje pomiędzy liczbą osób w wieku poprodukcyjnym i produkcyjnym. To problem dotyczący również Polski. Z prognozy Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że do 2035 roku ludność zmniejszy się na terenie naszego kraju o ponad 2 miliony, a udział obywateli w wieku poprodukcyjnym wyniesie 23,4 proc. całej populacji. Porównując, w 2007 roku udział ten wynosił 13,5 proc. Szacuje się także, że już w połowie XXI wieku na świecie pośród 9 miliardów ludzi co piąta osoba będzie miała ukończone 60 lat.

Za zaniedbania przyjdzie nam słono płacić. Zbieranie wody

31 Październik 2015 - 09:20
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Zbieranie wody

Wiadomo co najmniej od pół wieku, że nasz kraj znajduje się zaledwie o kroczek od pustynnienia, a teraz prawda ta dobitnie dała znać o sobie.

W Europie pod względem zasobów wody przypadających na mieszkańca, pod względem ilości wody zatrzymywanej przez retencję po opadach deszczu czy pod względem czystości wód słodkich – regularnie lądujemy na miejscach bliskich końca, jeżeli nie na ostatnich. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że wiedząc o takim stanie, wciąż robimy niewiele, by go odmienić.

– Tegoroczna susza nie jest zjawiskiem ekstremalnym, podobne zjawiska występują co kilka, kilkanaście lat. W Polsce takie suche okresy występowały w latach 50. XX wieku, na początku lat 90. i w pojedynczych latach w XXI wieku. Natomiast postęp cywilizacyjny powoduje, że z tej wody trochę inaczej korzystamy. Dzisiaj ilość wody zużywanej w domach jest zdecydowanie większa. Dlatego brak wody doskwiera nam bardziej, natomiast przyrodniczo zjawisko nie jest intensywniejsze niż kiedyś – powiedział PAP hydrolog dr Damian Absalon z Uniwersytetu Śląskiego.

Woda – dobro wolne?

Taniej za rozmowy i esemesy

31 Październik 2015 - 09:15
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Taniej za rozmowy i esemesy

Niebawem ceny mają być niższe, a za dwa lata być może na terenie Unii Europejskiej opłaty za roaming zostaną zniesione. Jesienią w tej sprawie będzie głosował Parlament Europejski. Operatorzy telekomunikacyjni po wakacjach wpisują do rejestru dłużników niemal dwa razy więcej osób, które nie zapłaciły za telefon, niż w pozostałe miesiące roku. – Wiele rachunków telefonicznych oczekujących na uregulowanie dłużnicy przywieźli z letniego urlopu za granicą. Wszystko dlatego, że opłaty w ramach połączeń w roamingu są wyższe niż krajowe – mówi Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor. Najwięcej do zapłacenia ma 31-latek z Kalisza, którego zadłużenie z tytułu nieuregulowanych rachunków telefonicznych wynosi ponad 104 tys. zł. Niewiele mniej musi zapłacić 26-latek z Mazowsza – 94 tys. zł, a trzeci jest 39-letni Wielkopolanin, który jest winny firmom telekomunikacyjnym ponad 55 tys. zł.

Sprawdzić cennik danego kraju

Sprawdzaj, nie ufaj

31 Październik 2015 - 09:10
0 Komentarze/y)
Sprawdzaj, nie ufaj

W czasach spowolnienia gospodarczego, poważnym wyzwaniem dla firm jest zapewnienie terminowego spływu należności za sprzedane towary lub usługi. Opóźnianie płatności, a tym samym finansowanie własnej działalności kosztem dostawców jest przejawem trudności, z jakimi borykają się małe i średnie przedsiębiorstwa.

– Trudniejszy dostęp do kredytów bankowych, rosnąca konkurencja przy malejącej sprzedaży powodują, że firmy niechętnie płacą sobie wzajemnie na czas. Przedsiębiorcy poszukują skutecznych narzędzi i metod przyspieszana spływu bieżących należności oraz „miękkiego” dyscyplinowania kontrahentów, ale wyłącznie takich, które nie wpływają negatywnie na relacje z nimi – mówi Piotr Kaźmierczak, członek zarządu Euleo, ekspert Akademii Rozważnej Firmy.

Kolejka do pieniędzy

Polski biznes nie dla dżentelmenów

31 Październik 2015 - 09:10
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Polski biznes nie dla dżentelmenów

Z tego to właśnie powodu poziom zaufania między polskimi przedsiębiorstwami jest wyjątkowo niski. Traci na tym gospodarka. Przeprowadziliśmy ostatnio badanie, w którym zapytano 1115 przedsiębiorców reprezentujących różne branże o pozytywne i negatywne doświadczenia budujące lub niszczące zaufanie. Badanie jest kontynuacją wspólnego raportu Krajowego Rejestru Długów i Rzetelnej Firmy dotyczącego kapitału społecznego w polskim biznesie.

– Zaufanie w biznesie nie jest wartością daną raz na zawsze. Trzeba je nieustannie budować – mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy. – W dużej mierze wynika to z doświadczeń samych przedsiębiorców. Jeżeli spotykają ich same dobre doświadczenia, to poziom zaufania do innych podmiotów rynku, nawet tych nieznanych, jest wyższy. Dlatego tak istotne jest, by wzmacniać pozytywne postawy w biznesie i promować uczciwość.

Czyń drugiemu, co tobie miłe

Przedawnienie „gapy”

31 Październik 2015 - 09:10
0 Komentarze/y)
Przedawnienie „gapy”

Inna sytuacja, około 7 rano, w stołecznym tramwaju linii 1 regularnie zatłoczonej. Pani ze świeżo opłaconą kartą miejską próbuje bezskutecznie przepchać się do kasownika, by kartę aktywować. „Kanary” są szybsi. – Trzeba było komuś podać kartę do aktywowania – tłumaczą.

Przeciętnie każdego roku Zarząd Transportu Miejskiego rejestruje ponad 200 tysięcy pasażerów jadących bez biletu, z biletem nieważnym albo – coraz częściej – z biletem fałszywym. Kontrolerzy, czasami dopiero z pomocą policji, spisują dane gapowiczów i gap.

Gapa to ktoś, kto przez nieuwagę bądź nieznajomość reguł komunikacyjnej gry podróżuje bez biletu; gapowicz to ten, kto świadomie wykorzystuje brak konduktorów w metrze, w tramwajach, autobusach czy pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej. To ich łapią kontrolerzy. Nawiasem mówiąc, istnieje taka kategoria pasażerów bez biletu, których kontrolerzy omijają szerokim łukiem – bezdomni. Śmierdzą, brudzą, za bilet nie płacą, stanowiąc udrękę dla współpasażerów…

Zostać milionerem i…?

31 Październik 2015 - 09:05
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Zostać milionerem i…?

Nie radziłbym jednak nikomu w rozmowie (nawet towarzyskiej, a już nie daj Boże – biznesowej) z dowolnym milionerem popisywać się wiedzą o tej metodzie…

W Polsce mieliśmy wielokroć już krezusów na pęczki, a w tym nawet miliarderów. Było to np. po I wojnie światowej przed reformą Grabskiego i wprowadzeniem złotego. W czasach nam bliższych można przypomnieć wysyp bogaczy na początku reformy Balcerowicza i przed denominacją złotego. To uzmysławia, jak kruchy jest los milionerów i ich fortun. Przed denominacją wystarczyło mieć używany telewizor i już się było „milionerem”.

Niemniej milionerzy, tacy bez cudzysłowu – istnieją. Czasami uchylają przed mediami rąbka tajemnicy, w jaki sposób doszli do owych bogactw. Zawsze uczciwie, zawsze ciężką pracą. A te oskarżenia, te sądy, te procesy – cóż, zawiść. Czasami milionerzy wskazują kilka dróg dojścia do dużego czy nawet wielkiego majątku osobistego.

Rozmyślania nad prawem

31 Październik 2015 - 09:00
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Rozmyślania nad prawem

Teoretycznie każdy człowiek wie, że ma różne prawa, że może praw dochodzić, może je egzekwować. Często jednak na własnej skórze odczuwamy, że prawo jest absolutnie bezsilne. Na przykład wobec unikającego płacenia alimentów ojca. Trzeba wówczas wykonać ruch zastępczy, by zamiast tatuśka państwo łożyło na dziecko ze specjalnego funduszu. Żałosne to, że mężczyźni oszukują sąd, podając obniżone zarobki, ukrywając dodatkową pracę, a komornicy nie chcą ściągać alimentów, bo to mało opłacalne! Zauważam z goryczą jako kobieta, że czasem ktoś, kto musi wystąpić w obronie swoich praw, dowiaduje się, że prawo dotyczy wybranych.

Siła przed prawem

Spory w biznesie

31 Październik 2015 - 08:20
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Spory w biznesie
  • Jakie możliwości polubownego załatwienia sprawy mają przedsiębiorcy?

– Może to być mediacja lub arbitraż. Mediacja to metoda rozwiązywania sporów, w której osoba trzecia pomaga zwaśnionym stronom rozwiązać konflikt. Rola mediatora nie polega jednak na narzucaniu rozwiązań czy ocenianiu postępowania obu stron, ale na umożliwieniu dyskusji i moderowaniu jej. Mediator powinien stworzyć stronom warunki do poprawienia komunikacji, wzajemnego zrozumienia i dojścia do konsensusu – zadbać, by spotkania i rozmowy przebiegały w możliwie najspokojniejszej atmosferze i by strony mogły bez obawy, bez agresji, poszukać rozwiązania konfliktu. Strony mogą wybrać osobę, która będzie przeprowadzać mediację. W zależności od ich potrzeb i rodzaju konfliktu może to być osoba znajoma, na przykład przedstawiciel przedsiębiorstwa, z którym obie strony powiązane są wspólnym interesem, lub obca, na przykład mediator sądowy lub psycholog zajmujący się mediacją.

Rewolucja w dziedziczeniu

31 Październik 2015 - 08:15
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Rewolucja w dziedziczeniu

Spadek to nie zawsze jedynie duży majątek do wzięcia. Zdarza się też, że to ogromne długi do spłacenia. W kłopoty wpadamy z powodu zwykłej niewiedzy, nieznajomości prawa bądź zapominalstwa. Na szczęście wkrótce to się zmieni. Dzięki nowym przepisom, które weszły w życie 18 października, skończy się przypadkowe dziedziczenie długów.

Dziedziczenie przed nowelizacją

Jak wyglądały sprawy dziedziczenia do tej pory?
Osoba, która dowiedziała się o śmierci spadkodawcy, miała sześć miesięcy na decyzję, co zrobi ze spadkiem. Zgodnie z art. 1012 kodeksu cywilnego mogła postąpić na trzy sposoby:

  • przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste),
  • przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza),
  • spadek odrzucić.

Jeśli spadkobierca nie złożył w ciągu sześciu miesięcy oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, było to jednoznaczne z prostym przyjęciem spadku. Wiązało się to z nieograniczoną odpowiedzialnością za długi wchodzące w skład spadku – nawet te, o których wcześniej spadkobierca nie wiedział.


Nie wszystko od razu

31 Październik 2015 - 08:15
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Nie wszystko od razu

Komornik nie ma prawa zabrać dłużnikowi wszystkich jego pieniędzy. Istnieją bowiem limity kwot wolne od egzekucji komorniczych. Stanowią one ochronę przed utratą wszystkich środków finansowych potrzebnych do codziennej egzystencji. Dłużnik powinien nawiązać współpracę z komornikiem i wiedzieć, jakie prawa i obowiązki mu przysługują

Egzekucja komornicza rozpoczyna się zazwyczaj od zablokowania wynagrodzenia za pracę. Blokada obejmuje zarówno kwoty otrzymane z tytułu wykonywania umowy o pracę, jak i umowy-zlecenia, mianowania czy powołania. Zdarzają się również przypadki zajęcia pensji poprzez wejście na rachunek bankowy czy też eg-zekucję ze świadczeń emerytalno-rentowych ZUS. Komornik może zająć także zwrot podatku ze skarbówki.

Kolejne kroki egzekucyjne

W takich przypadkach komornik zawiadamia zakład pracy, podmiot, na rzecz którego dłużnik wykonuje zlecenia, bank, ZUS itp., aby nie wypłacał on pieniędzy dłużnikowi, ale przelewał je na konto komornika.


Strony