Czerwiec 2015

Banki spółdzielcze współtwórcą sukcesu polskiej gospodarki

24 Czerwiec 2015 - 22:53
0 Komentarze/y)

Jest w fenomenie banków spółdzielczych coś, co jest szczególnie cenne. Ludzie łączą swoje siły, bo wiedzą, że razem mogą więcej; łączą swoje kapitały po to, aby obsługiwać nie tylko swoje potrzeby. W tym łączeniu najważniejsze jest zaufanie do siebie.

Polski sektor bankowy jest jednym z najzdrowszych w Europie, o ile nie jest on najzdrowszy. Gdy kilka lat temu pojawiła się destabilizacja w europejskim systemie bankowym PKO BP zwiększył akcję kredytową o 6 proc., a sektor bankowości spółdzielczej aż o 30 proc. Był on współtwórcą tego, że udało się nam przejść suchą nogą przez to wielkie wyzwanie. Ten sektor wygenerował też najbardziej doskonałe relacje między kredytobiorcą, depozytoriuszem, a instytucją.

Z wystąpienia wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego na konferencji pt. „Banki spółdzielcze w otoczeniu społeczno-gospodarczym”. (24 czerwca br.)

 

 

NBP ma możliwość interwencji na rynku w przypadku problemów związanym z Grecją

23 Czerwiec 2015 - 14:35
0 Komentarze/y)

W tej sytuacji możemy mieć do czynienia z turbulencjami na rynkach finansowych, co oznacza wzrost kosztu obsługi długu.

Minister finansów nigdy nie był w tak komfortowej sytuacji, jak dzisiaj. 60 mld zł zapasu płynnościowego zarówno w złotych, jak i w walutach obcych oznacza, że praktycznie rzecz biorąc przez kilka miesięcy mógłby w ogóle nie dokonywać emisji obligacji.

Złoty jest w prawdzie wahliwy, ale stabilny. Bank centralny dysponuje dzisiaj rezerwami walutowymi w ilości absolutnie bezprecedensowej, sięgają one blisko 100 mld euro. Gdyby była taka potrzeba, moglibyśmy interweniować.

Podstawowym zabezpieczeniem przed ewentualnymi, niedobrymi konsekwencjami zdarzenia greckiego jest fakt, że nasza gospodarka jest bardzo dobrze zrównoważona. Zdaniem KE jest chyba ona najlepiej zrównoważoną gospodarka europejską. I to może sprawić, że w przypadku jakichś turbulencji możemy mieć paradoksalnie do czynienia nawet z napływem kapitału i umocnieniem złotego.

Prezes NBP Marek Belka na konferencji prasowej 23 czerwca br, w Warszawie

 

Kto się pasie przy komorniku

18 Czerwiec 2015 - 16:17
Kategoria:
8 Komentarze/y)
Kto się pasie przy komorniku

Zainteresowałam się tym rynkiem, kiedy zaczęłam pisać teksty o łódzkiej kancelarii komorniczej prowadzonej przez Jarosława Kluczkowskiego i zajęciu przez asesora z tejże kancelarii ciągnika rolnikowi spod Mławy. Rolnik długów nie miał. Miał je jego szwagier mieszkający przez płot, traktor jednak został przez kancelarię komorniczą sprzedany. Sprawę mocno nagłośniły media. Dzięki temu zgłosili się kolejni poszkodowani i wtedy dostrzegłam ten egzekucyjny biznes.

Mechanizm

Liczą się konsekwencja i łagodna perswazja

18 Czerwiec 2015 - 15:28
Kategoria:
4 Komentarze/y)
Liczą się konsekwencja i łagodna perswazja
  • Przedsiębiorcy często się obawiają, że gdy przekażą do biura windykacji informację o zadłużonych kontrahentach, ci odbiorą to jako brak zaufania. Boją się także, że dalsze działania windykatorów naruszą lub zniszczą długo budowane relacje z odbiorcą. Czy rzeczywiście windykacja zagraża dobrym relacjom dostawcy z odbiorcą?

- Windykacja jako taka nie powinna zagrażać dobrym relacjom dostawcy z odbiorcą. Ale źle przeprowadzony proces, bez względu na to, czy będzie on prowadzony przez firmę zewnętrzną czy przez nas samych, z pewnością może pogorszyć nasze relacje z klientem. Zatem musimy mieć pewność, że przekazując proces windykacyjny zewnętrznej firmie, ona wykona go prawidłowo. Dlatego ważne jest, by korzystać z renomowanych firm lub sprawdzonych rozwiązań windykacyjnych.

Mądre długi

18 Czerwiec 2015 - 15:01
Kategoria:
5 Komentarze/y)
Mądre długi

Minęły czasy, gdy cnotą było niezaciąganie długów. Wszyscy przecież jesteśmy dłużnikami. Ci, którzy biorą kredyt na mieszkanie, i ci zaciągający dług honorowy. Ci, którzy otrzymują pracę po protekcji, i ci, którym lekarz uratował życie. Są długi lekkie i ciężkie. Łatwe do spłacenia i stojące kością w gardle.

W filmowych kadrach

18 Czerwiec 2015 - 14:46
Kategoria:
0 Komentarze/y)
W filmowych kadrach

Giełda jako samodzielny temat pojawia się w światowej kinematografii już od kilku dziesięcioleci. Takie obrazy, jak „Wall Street” z Michaelem Douglasem w roli Gordona Gekko czy oparty na prawdziwej historii „Spekulant” (tytuł oryginalny „Rogue Trader”), stały się klasykami kina. Wielkie afery i spektakularne krachy giełdowe zawsze potęgują zainteresowanie filmowców rynkiem kapitałowym. Właśnie dlatego po 2008 r., który był początkiem największego w ostatnich latach kryzysu finansowego, mieliśmy prawdziwy wysyp filmów, w których główne role grali maklerzy, inwestorzy, papiery wartościowe i topniejące w mgnieniu oka gigantyczne fortuny.
Polskie filmy, których głównym tematem jest rynek kapitałowy, można jednak policzyć na palcach jednej ręki. Jeśli w takim zestawieniu uwzględnić także seriale, w jakich pojawiają się giełdowo-maklerskie motywy – trzeba by jeszcze dodać palce drugiej ręki. I to wszystko.

Nie ulegaj, kształtuj wolę

18 Czerwiec 2015 - 14:21
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Nie ulegaj, kształtuj wolę
  • Uzależnienia, nadmierne wydatki i niespłacone kredyty, popadanie w kolejne tarapaty finansowe – z czego wynikają? Z braku kontroli nad sobą?

- Kłopoty, które nas spotykają, prawie nigdy nie są wynikiem jednego czynnika. Popadnięcie w tarapaty finansowe może być spowodowane np. tym w jakiej rodzinie wyrastaliśmy, jakie wartości były i są dla nas istotne, ale także może wynikać z pokus, z chęci bycia kimś innym, lepszym, z chęci dorównania przyjaciołom. Proszę zauważyć, że dziś chcemy mieć dużo, nieświadomie poddajemy się wpływowi reklam, pokusom, w sklepach często tracimy głowę i kupujemy pod wpływem chwili, impulsu. Tak działa na nas współczesny rynek, który, gdy się mu przyjrzymy, jest zaprzeczeniem słowa ekonomia. Ekonomicznie to znaczy tanio, skromnie, a współczesna ekonomia idzie w tym kierunku, by wszystkiego było dużo, pod dostatkiem, drogo. Człowiek, szczególnie młody, jest stale bombardowany sprzecznymi komunikatami. Efekt jest taki, że w końcu przestajemy się kontrolować. A kiedy przestajemy nad sobą panować, wówczas do głosu dochodzą impulsy, nawyki, pokusy.

Sztuka się opłaca

18 Czerwiec 2015 - 14:00
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Sztuka się opłaca

Są państwa bardziej świadome rangi kultury i te mniej w nią zaangażowane. Polska według mnie znajduje się gdzieś pośrodku. Ujmę to tak, w Polakach wyczuwam tendencję ku większej świadomości znaczącej roli kultury. Ciągle jednak zbyt małą, by poruszyć wyobraźnię nieco ignoranckiej warstwy rządzącej. Władza w Polsce zazwyczaj nie rozumie, że sztuka, aby istnieć, musi się czymś żywić. Woli nie pamiętać, że pożywieniem dla sztuki jest realne dofinansowanie, a nie deklarowane chęci.
Unia Europejska już dawno zrozumiała ten związek, oparty na tradycji, historii i głęboko zakorzenionej potrzebie rozwoju. Ktoś powie, że zasobniejsza Europa Zachodnia może być bardziej szczodra. Ale przecież my też staliśmy się już częścią tej bogatej społeczności.

Zawód: artysta-menedżer

Dobra passa samorządowców

18 Czerwiec 2015 - 13:47
Kategoria:
6 Komentarze/y)
Dobra passa samorządowców

O ratingach słyszy się ostatnio najczęściej w kontekście radykalnych obniżek ocen niektórych krajów. Oto np. w lutym tego roku Agencja Moody’s obniżyła rating państwowych obligacji Rosji z Baa3 do Ba1, czyli do tzw. poziomu śmieciowego. Przed kilkoma tygodniami z kolei Standard & Poor’s obniżył rating Grecji z B- do CCC+. W obu przypadkach perspektywy obniżonych ocen są negatywne, co oznacza, że agencje nie wykluczają dalszej ich obniżki.
Znacznie rzadziej mówi się i słyszy natomiast o ocenach ratingowych samorządów terytorialnych. Wynika to najpewniej stąd, że zmiany tych ratingów nie są tak spektakularne, jak zmiany ocen wiarygodności kredytowej pogrążonych w kryzysie krajów. Radykalne bywają zresztą tylko obniżki oceny, a jeśli ratingi idą w górę, zawsze jest to proces długotrwały i żmudny. I tak właśnie jest w przypadku naszych samorządów terytorialnych.

Nie tylko stolice województw

Dźwignia czy koło ratunkowe

18 Czerwiec 2015 - 10:03
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Dźwignia czy koło ratunkowe

Stojąc w centrum Warszawy, naprzeciwko zegara długu publicznego, zawsze odwracam wzrok, by nie widzieć szybko migających cyfr, które uświadamiają mi zatrważające tempo, w jakim popadamy w coraz większe zadłużenie. Tymczasem Polska to niejedyny kraj, który posiłkuje się kapitałem obcym. Właściwie próżno szukać gospodarek, które długów nie mają. W czołówce przez wiele lat były PIGS, czyli kraje o najsłabszej w Europie sytuacji budżetowej: Portugalia, Włochy, Grecja, Hiszpania. Później dołączyła do nich Irlandia i zrobiło się PIIGS. Prawdziwe, rozpędzone stadko. Kto teraz jest frontmanem-dłużnikiem?
Jest istotna różnica między przemyślanym i rozsądnie zarządzanym długiem, który może stać się dźwignią i napędem rozwoju, a długiem, który ratuje tonącego, a później długo z nim dryfuje i czasem podtapia. Dług Japonii to  sposób na dostatnie życie, jej siła i potęga. Grecja swoim długiem już się dławi. Zadłużenie państw europejskich rośnie z roku na rok. W Polsce w 2014 roku, jawny dług publiczny zmalał, ale to za sprawą umorzenia obligacji w OFE – wartości blisko 150 mld złotych.

Zew przedsiębiorczości

18 Czerwiec 2015 - 09:35
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Zew przedsiębiorczości

– Nauka przedsiębiorczości, ekonomii i zarządzania kuleje w polskich szkołach.  Jeśli edukację ekonomiczną rozpoczynałoby się od najmłodszych lat, w przyszłości sytuacje, takie jak afera Amber Gold czy rozpacz frankowiczów,  nie powtórzyłyby się – stwierdza Jakub Przeździecki z Forum Obywatelskiego Rozwoju, organizatora konferencji dla nauczycieli „Edukacja ekonomiczna w XXI w.”.
O tym, że przedsiębiorczość jest jedną z podstawowych  kompetencji, które mają być rozwijane w ramach systemu edukacji, mówiono w Polsce już w 1925 roku. Wtedy Stanisław Grabski, ówczesny minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego, wydał okólnik o tym, że młodzieży szkolnej należy wpajać umiejętność i zasady oszczędzania pieniędzy. Miały temu służyć m.in. szkolne kasy oszczędności (pierwsze powołano w 1927 roku).
Według nowej podstawy programowej nauczanie przedsiębiorczości to priorytet. W raporcie Europejskiej Sieci Informacji o Edukacji sprzed trzech lat wyróżniliśmy się nawet na tle innych państw swoim programem edukacji przedsiębiorczości. Jako jeden z nielicznych krajów mamy obowiązkowy przedmiot: przedsiębiorczość. Czy rzeczywiście polska szkoła jej uczy?

Strony