Maj 2015

Zarżnąć MALMĘ

29 Maj 2015 - 16:46
Kategoria:
11 Komentarze/y)
Zarżnąć MALMĘ

Specjalnie dla Eurogospodarki  Jan Tadeusz Wilk burmistrz Malborka  w latach 2002 – 2006 przedstawia swoją wersję procesu niszczenia zakładów produkcji makaronu Malma. Proces destrukcji jednej z najnowocześniejszych fabryk tego typu na świecie rozpoczął się w wyniku podpisania przez Bank Pekao SA oraz UniCredit  Bank „Projektu Chopin”.

KE wzywa do wdrożenia dyrektywy o upadłości banków

28 Maj 2015 - 18:56
Kategoria:
0 Komentarze/y)
KE wzywa do wdrożenia dyrektywy o upadłości banków

Wezwanie Komisji ma formę tzw. uzasadnionej opinii i stanowi drugi etap postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

KE wezwała do wdrożenia tej dyrektywy także 10 innych państw członkowskich UE: Bułgarię, Czechy, Francję, Włochy, Litwę, Luksemburg, Holandię, Maltę, Rumunię i Szwecję. Państwa te, podobnie jak Polska, nie wdrożyły dyrektywy do prawa krajowego, choć miały na to czas do końca 2014 r.

Przepisy dyrektywy, będące zasadniczym elementem unii bankowej w UE, zapewniają organom krajowym niezbędne narzędzia i uprawnienia pozwalające ograniczyć liczbę banków i dużych firm inwestycyjnych znajdujących się w trudnej sytuacji lub zmuszonych do ogłoszenia upadłości.

Przepisy powstały po to, aby banki na skraju niewypłacalności można było poddać restrukturyzacji bez ponoszenia przez podatników kosztów ratowania upadających banków w celu zapewnienia stabilności finansowej.

Propozycja pomocy dla frankowiczów jest poniżej oczekiwań

28 Maj 2015 - 18:21
0 Komentarze/y)
Propozycja pomocy dla frankowiczów jest poniżej oczekiwań

To jest kolejny ruch, żeby pokazać, że jest się aktywnym. Ale nie tylko przez komentatorów jest przyjmowany nie najlepiej, także przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Na pewno potrzebny jest mechanizm stabilizujący system kredytów. W tym mechanizmie dla stabilności systemu większą rolę niż kiedykolwiek muszą wziąć na siebie banki. Banki też nie powinny stać zastygłe wobec tych wyzwań i też mają interes w tym, aby kredyty długoterminowe - i złotówkowe, i dewizowe - były obsługiwane.

Oczekuję, że resort finansów, Komisja Nadzoru Finansowego i bank centralny wraz ze środowiskiem bankowym wypracują bardziej dojrzałe formy, być może w kształcie ustawy. Na razie tego nie ma .

KNF zaleciła, by w tym roku bankom nie wypłacać dywidendy, gdyż banki należy wzmocnić. Jednocześnie, zarówno społeczeństwo, jak i przedsiębiorcy oczekują jak najtańszych kredytów. Pamiętajmy: mamy najniższe w historii stopy procentowe, ale w dalszym ciągu polskie kredyty dla przedsiębiorców są istotnie kosztowniejsze dla gospodarki. Uderza to w konkurencyjność i skalę możliwych inwestycji.

Różne oceny propozycji banków

28 Maj 2015 - 14:25
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Różne oceny propozycji banków

Oto dwa głosy w tej kwestii:

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich

Obecnie sektor bankowy przedstawia propozycje dalszych działań, które skierowane są do niektórych grup klientów.
Banki w ramach posiadanych możliwości finansowych i przyzwolenia społecznego pragną w szczególności pomóc rodzinom i osobom uboższym, które nabyły mieszkanie na własne potrzeby oraz osobom dotkniętym zdarzeniami losowymi. Pomoc ta jest systemowym rozwiązaniem, które banki w ramach swojej działalności mogą samodzielnie zaproponować.
Wymaga podkreślenia fakt, że w innych krajach, np. USA, Irlandii, Hiszpanii i na Węgrzech pomoc kredytobiorcom była udzielana w ramach programów rządowych.

Nacisk na przewalutowanie kredytów będzie narastał

27 Maj 2015 - 14:28
0 Komentarze/y)
Nacisk na przewalutowanie kredytów będzie narastał

Pomoc "frankowiczom" jest możliwa ale nie można zrobić tego "na chybcika". Bo nie chcemy potem do najsłabszych banków - a niestety niektóre spośród nich mogą być takie, które nie posiadają zagranicznych matek - dopłacać.

Propozycję Andrzeja Dudy, która padła podczas kampanii wyborczej, aby przewalutować kredyty we franku szwajcarskim po kursie z dnia, w którym były zaciągane można zrealizować, tylko wtedy koszt tego dla pozostałej części społeczeństwa będzie olbrzymi. Tak się to dzieje bowiem, że gdybyśmy po tym kursie historycznym przewalutowali hipoteki „frankowe”, to wśród banków, które znalazłyby się w poważnych tarapatach znalazłyby się te, które nie mają zagranicznych matek i na ich ratowanie musielibyśmy sami się zrzucić.

Fragment wypowiedzi Marka Belki w programie "Kropka nad i" (TVN24, 26 maja br.)

O problemach związanych z przewalutowaniem kredytów mieszkaniowych czytaj także na stronie: http://www.eurogospodarka.eu/nowe-propozycje-dla-splacajacych-kredyty-hi...

 

Lektury polecane przez Eurogospodarkę

19 Maj 2015 - 11:11
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Lektury polecane przez Eurogospodarkę

Co zrobić, by nasi klienci byli lojalni?

Niezadowolony klient może zrazić do firmy wiele osób, a zadowolony zachęci swoich znajomych. Choć te prawdy są znane nie od dziś, zarządzający często nie wiedzą, jak je wprowadzić w życie. Shep Hyken radzi, co zrobić w swojej firmie, by klienci byli lojalni, a jeszcze lepiej, byli entuzjastami twojej firmy, by pokazując innym i chwaląc twoje produkty lub usługi, stali się motorem napędowym firmy, co jest skuteczniejsze niż kosztowne kampanie reklamowe. Jak stać się na rynku kultową firmą? Jak sprawić, by rzesza klientów została z tobą na długo?

Shep Hyken „Kult klienta. Doskonała obsługa kluczem do sukcesu firmy”
Wolters Kluwer, Wydanie 2, 2015 r., poradnik, stron: 232

Raporty gospodarcze windykatora. Ktoś więcej niż odzyskiwacze pieniędzy

19 Maj 2015 - 09:50
Kategoria:
1 Komentarz
Raporty gospodarcze windykatora. Coś więcej niż odzyskiwacze pieniędzy

– Konieczność współpracy z firmą windykacyjną jest uzależniona m.in. od tego jaką formę rozliczeń transakcji stosuje dane przedsiębiorstwo. Jeśli jest to wyłącznie obrót gotówkowy, to taka współpraca nie jest konieczna, ponieważ ryzyko wystąpienia opóźnionych płatności jest niskie. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku przedsiębiorstw, które zawierają transakcje z odroczonym terminem płatności (tzw. kredyt kupiecki). Sprawdzanie wiarygodności potencjalnych i obecnych partnerów biznesowych dostarcza wielu istotnych informacji i pozwala zminimalizować ryzyko zawarcia transakcji z nierzetelnym kontrahentem – mówi Piotr Kaźmierczak, ekspert Akademii Rozważnej Firmy. Korzystanie z usług windykatorów jest polecane również firmom, które chcą rozszerzać działalność, np. poprzez zmianę formy rozliczeń, ale nie wypracowały odpowiednich procedur i nie mają doświadczenia. – Należy pamiętać, że zakres usług oferowanych przez firmy windykacyjne jest bardzo szeroki i nie skupia się wyłącznie na odzyskiwaniu pieniędzy od dłużników. Dlatego współpracę z firmą windykacyjną powinny rozważyć nawet te przedsiębiorstwa, które na co dzień nie mają problemów z nierzetelnymi kontrahentami.


Dług proekologiczny zarabia na siebie

19 Maj 2015 - 09:38
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Dług proekologiczny zarabia na siebie

Ta ponadstandardowość oznacza wiele. Liczy się tu wszystko: od zastosowanych odpowiednich materiałów budowlanych i rozwiązań konstrukcyjnych, poprzez instalacje grzewcze, a kończąc na rozwiązaniach, które pozwalałyby nawet na produkcję energii (rozwiązania prosumenckie)
Przy tej okazji może przypomnę, że ponad dwa lata temu ten bank przymierzał się do promocji kredytu na samospłacający się dom. Pomysł był świetny, głównie dla posiadaczy dużych działek budowlanych na terenach mniej zurbanizowanych, którzy dzięki zainstalowaniu wielu ogniw fotowoltaicznych mogliby łatwo spłacać kredyt hipoteczny. Bank dysponował wówczas tzw. przeciekami co do przyszłych cen uzyskiwanych ze sprzedaży energii odnawialnej i zgodnie z nimi wszystko się pięknie spinało. Ze sprzedaży energii można było spłacać raty kredytu na budowę domu. Już jednak po kilku miesiącach od ogłoszenia chęci wspierania takich samospłacających się domów okazało się, że zapisy przyszłej (obecnie już uchwalonej) ustawy o OZE będą inne, niż wynikało z przecieków, i pomysł upadł.

Kredyt łatwiejszy do spłacenia


Skąd wziąć pieniądze na studia w Wielkiej Brytanii?

19 Maj 2015 - 09:28
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Skąd wziąć pieniądze na studia w Wielkiej Brytanii?

Chętnym na studia w Wielkiej Brytanii z pomocą przychodzą bardzo korzystne kredyty dla obywateli Unii Europejskiej. Można z nich pokryć nawet 100 proc. opłat za studia. Na utrzymanie jednak studenci muszą zarobić sami lub postarać się o stypendium. – Wysłałam córkę na studia do Londynu, ponieważ nie pasowała do sztywnego polskiego systemu nauczania. Długo debatowałyśmy nad konsekwencjami takiej decyzji. W końcu ten kredyt spłaca się długimi latami, ale ostatecznie przekonała nas perspektywa lepszej pracy i płacy – wyjawia Rozalia, matka Anny, studentki drugiego roku na London School of Economics.

Pożyczka rządowa


Kontrowersje wokół kredytów studenckich

19 Maj 2015 - 09:16
0 Komentarze/y)
Kontrowersje wokół kredytów studenckich

I to przede wszystkim odstrasza potencjalnych kredytobiorców. Nie wszyscy są w stanie spełnić wymogi formalne – co z tego, że roczny dochód na osobę w rodzinie kwalifikuje ich do kredytu, skoro muszą znaleźć poręczyciela, a nawet dwóch. Student nie ma gwarancji, że otrzyma po studiach zatrudnienie, dlatego bank musi się zabezpieczyć, ale to powoduje brak chętnych. Ktoś musi poręczyć za studenta, dać pod hipotekę dom, mieszkanie, działkę. To odstrasza.

Sama kilkanaście lat temu wzięłam kredyt studencki, musiałam znaleźć poręczyciela – i to nie byle jakiego, bo musiał spełnić wiele warunków, m.in. mieć zarobki na określonym poziomie. Koszty utrzymania są o wiele większe niż comiesięczna transza w wysokości 600 zł, dlatego ta kwota też nie przyciąga studentów. Przyznaję, że jest to najbardziej atrakcyjny kredyt pod względem oprocentowania, ale w związku niską kwotą nie przyciąga kredytobiorców. Osobiście uważam, że jeśli ktoś decyduje się na kredyt studencki, powinien go przeznaczać na cele związane z nauką. Nie polecam inwestowania – po pierwsze, to zbyt małe kwoty, a po drugie – to zbyt ryzykowne.

Preferencyjny kredyt studencki w Polsce

19 Maj 2015 - 09:01
Kategoria:
1 Komentarz
Preferencyjny kredyt studencki w Polsce

Kredyt studencki w obecnej formie zaoferowano niemalże 17 lat temu, by umożliwić studia tym, których bez kredytu na to nie było stać. W pierwszym roku funkcjonowania kredytu studenckiego złożono 138 956 wniosków o jego przyznanie. Z roku na rok ta liczba jednak malała. W roku akademickim 2014/2015 umowę podpisało jedynie około 8 tys. osób. – Wzięłam kredyt studencki, ponieważ moi rodzice nie mogli pomóc mi finansowo w takim stopniu, bym mogła tylko się uczyć. Studiowałam dziennie ekonomię w Szkole Głównej Handlowej (SGH) i nie miałam czasu nawet na dorywczą pracę. Przez trzy lata dostawałam 600 zł, za które opłacałam  mieszkanie. Teraz rodzice spłacają mój kredyt. Bez kredytu moja wiedza byłaby uboższa o godziny spędzone, np. na pracy w knajpie, a nie nad książkami – podsumowuje swoją decyzję o kredycie Alicja, absolwentka SGH oraz Uniwersytetu Warszawskiego, która obecnie pracuje w międzynarodowej korporacji.

Dla kogo?

Ojcowskie długi. Dajcie bata na alimenciarzy

19 Maj 2015 - 08:42
Kategoria:
4 Komentarze/y)
Ojcowskie długi. Dajcie bata na alimenciarzy

Jak się ma dzieci, to ma się też związane z nimi wydatki. Ta stara prawda jednak nie jest dla wszystkich oczywista. W Polsce nie brakuje osób, przeważnie mężczyzn, którzy robią wszystko, by się od tego obowiązku uchylić. I nie ma znaczenia, że ciąży na nich sądowy wyrok nakazujący świadczenie alimentacyjne na rzecz własnych dzieci. Dlatego resorty sprawiedliwości i pracy szukają rozwiązań, by zmusić dłużników alimentacyjnych do uregulowania swoich należności. – Wiele osób nie rozumie, czym w istocie są alimenty. Wydaje im się, że jeśli nie zapłacą, to znaczy, że są sprytni, bo udało im się oszukać albo komornika albo byłą partnerkę. Nie myślą o tym, że tak naprawdę oszukują własne dziecko – mówi Robert Damski, komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Lipnie.

Statystyki są zatrważające. Z danych Krajowej Rady Komorniczej wynika, że w ubiegłym roku do komorników w całym kraju wpłynęło blisko 60 tys. nowych spraw o egzekucję alimentów. To dużo, biorąc pod uwagę, że komornicy prowadzą 600 tys. takich spraw rozpoczętych w poprzednich latach.

Trzy typy niepłacących alimentów

Strony