Luty 2015

Nie chcesz włóczyć się po sądach – sprzedaj wierzytelność

2 Luty 2015 - 19:14
Kategoria:
1 Komentarz
Nie chcesz włóczyć się po sądach – sprzedaj wierzytelność.

Przeniesienia wierzytelności dokonuje się w formie przelewu (cesji) zgodnie z zasadami określonymi w przepisach Kodeksu cywilnego. Cesja wierzytelności może nastąpić poprzez umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub inną umowę zobowiązującą do przeniesienia wierzytelności. W przypadku sprzedaży wierzytelności dochodzi do zamiany wierzyciela na podstawie odpłatnej umowy. Przelew wierzytelności odbywa się bez udziału i bez zgody dłużnika. Stronami umowy są cedent, czyli osoba sprzedająca wierzytelności, i cesjonariusz, czyli nabywca.

Twój finansowy horoskop

2 Luty 2015 - 18:43
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Twój finansowy horoskop.

Koziorożec (22.12-19.01)
Czeka cię dobry czas. Przed połową miesiąca zapragniesz uciec od wszelkich zobowiązań. Za sprawą Plutona i Marsa będziesz miał odważne pomysły, ale nie przesadzaj z rewolucyjnymi zmianami. Pod koniec lutego starsza osoba dyskretnie przypomni ci o obietnicach i obowiązkach. Sprzyjające ci znaki zodiaku to Byk i Koziorożec.
Najlepsze dni na podpisywanie umów i sprawy finansowe: 10-13.02
Twoja szczęśliwa liczba: 5

Wodnik (20.01-18.02)
Czeka cię wiele sukcesów, ale i dużo pracy. Pierwsza połowa miesiąca to najlepszy czas na robienie interesów i przekonanie innych do ryzykownych pomysłów. Ale uważaj na Byka! Możesz też liczyć na różne szczęśliwe zbiegi okoliczności. Spotkania z przyjaciółmi i dalszą rodziną zaplanuj w drugiej połowie miesiąca. Przychylne ci znaki zodiaku to Baran i Ryby.
Najlepsze dni na podpisywanie umów i sprawy finansowe: 18-23.02
Twoja szczęśliwa liczba: 27

Kultura jak fabryka - musi zarabiać

2 Luty 2015 - 18:37
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Kultura jak fabryka - musi zarabiać.

Panie dyrektorze, bez Biblioteki Narodowej trudno sobie wyobrazić polską kulturę.
Z pewnością jesteśmy jedną z najważniejszych narodowych instytucji, centralną biblioteką państwa. W 2014 r. z naszych czytelni skorzystało ponad 115 tys. osób, czyli o 27% więcej niż w 2013 r. Ale jesteśmy nie tylko największą biblioteką publiczną i naukową o profilu humanistycznym, lecz także największym archiwum piśmiennictwa polskiego, drukowanego, cyfrowego i rękopiśmiennego. Nasze zbiory to w sumie prawie 10 mln egzemplarzy nie tylko książek i zabytków piśmiennictwa narodowego, lecz także jest to cała współczesna krajowa produkcja czasopism, map, nut, płyt z muzyką i filmami. To też publikacje polskie lub dotyczące Polski, które ukazywały się i ukazują za granicą. W naszych zasobach znajdują się również rękopisy i druki innych narodów powstające na terytorium państwa polskiego. W tym dzieła obce, które gromadzone były niegdyś w historycznych polskich księgozbiorach.

Projekt Chopin – wciąż niewyjaśnione wątpliwości

2 Luty 2015 - 18:21
Kategoria:
2 Komentarze/y)
Projekt Chopin – wciąż niewyjaśnione wątpliwości.

Fakty znane publicznie
W dniu 3 kwietnia 2006 r. Bank Pekao SA sprzedaje 75% udziałów w swojej spółce Pekao Development za 60 mln zł włoskiemu deweloperowi Pirelli (to treść oficjalnego komunikatu Pekao SA na Giełdzie Papierów Wartościowych). 60 mln zł to jednoroczny zysk netto Pekao Development za 2006 rok! Znakomita dynamika zysku netto Pekao Development w latach poprzedzających sprzedaż spółki prowadzi do wycen metodą dochodową od 800 mln zł nawet do 1,5 mld zł, w zależności od założeń. W tym samym czasie spółka z Grupy Banku Pekao SA wprowadza na giełdę Dom Development. Uzyskuje z giełdy kapitał równoważny wskaźnikowi cena/zysk na poziomie 25 razy. Jeśliby Pekao Development zostało upublicznione na GPW, tak jak Dom Development, Bank Pekao mógł uzyskać ze sprzedaży 75% udziałów w spółce aż 1 mld 125 mln zł.

1 mld 125 mln minus 60 mln – różnica 1 mld 65 mln (red.)

Emerytka milionerką wbrew swojej woli, a z woli banku

2 Luty 2015 - 18:00
Kategoria:
1 Komentarz
Emerytka milionerka z woli banku.

Po opublikowaniu w styczniowym numerze „Eurogospodarki” artykułu o sprawie Jana Jączka rozesłaliśmy do kilku instytucji następującą informację:

Niniejszym informuję, że na łamach pisma „Eurogospodarka”, którego jestem naczelnym redaktorem, ukazał się artykuł pod tytułem „Papierowe kredyty. Sprawa Jana Jączka”.
Publikacja składa się w swej zasadniczej części z cytatów zaczerpniętych z Internetu. Mojemu pismu zależy na dokładnym wyjaśnieniu problemu. Dlatego też zwracam się z prośbą o zajęcie stanowiska w opisywanej sprawie.

Pismo tej treści otrzymali: Getin Bank SA, Komisja Nadzoru Finansowego, Narodowy Bank Polski, Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.

Dotychczas otrzymaliśmy następujące odpowiedzi.

Pochwal dłużnika, a zapłaci sam...

2 Luty 2015 - 17:32
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Pochwal dłużnika, a zapłaci sam...

Długie oczekiwanie na zapłatę to stały problem wielu firm. Istnieje duża grupa klientów, którzy kupują i płacą, tyle że niekoniecznie w terminie. Pół biedy, jeśli spóźnią się kilka dni, gorzej jak zapłata następuje po miesiącu, dwóch. A pieniądze są potrzebne do finansowania bieżącej działalności – pensje pracowników, składki ZUS, podatki, kupno podzespołów itp. Jak zareagować, żeby klient zapłacił i pozostał klientem, a nie obraził się i odszedł?

Windykatorzy na wybiegu

2 Luty 2015 - 17:24
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Windykatorzy na wybiegu

Powody powstawania zastojów płatniczych są niejednokrotnie błahe, ale w konsekwencji prowadzić mogą do bardzo poważnych skutków. Firmy, które nie płacą faktur w terminie, finansują własną działalność z pieniędzy kontrahentów, którzy w rezultacie sami zaczynają mieć problemy z terminowym regulowaniem swoich własnych płatności. Dlatego tak ważne jest opracowanie skutecznych sposobów kontrolowania spływu należności.

Przedsiębiorca pragnący odzyskać swoje pieniądze powinien rozważyć skorzystanie z rozwiązań oferowanych przez zajmujące się tym tematem firmy windykacyjne odzyskujące należności w systemie inkaso. Są one nie tylko sprawdzonym, ale też bardzo doświadczonym partnerem takich działań.

Wybór należy do ciebie
Windykując na zlecenie, działamy w imieniu klienta. To zmusza nas do ciągłego myślenia o tym, co zrobić, aby osiągnąć większą skuteczność. Powodzenie rynkowe firm takich jak nasza jest ściśle powiązane z tym, ile pieniędzy odzyskamy dla klientów. Dlatego chcąc funkcjonować na tym rynku, musimy być skuteczni – tłumaczy Joanna Zawadzka, dyrektor Departamentu Sprzedaży w Kaczmarski Inkasso.

Silny kontroler rynku

2 Luty 2015 - 16:58
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Silny kontroler rynku

Komisja Nadzoru Finansowego została powołana do życia ustawą z 21 lipca 2006 r. Sprawuje nadzór nad polskim sektorem finansowym Papierów Wartościowych i Giełd, Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz Generalnym Inspektoratem Nadzoru Banku. O tym, że jest to instytucja o bardzo dużych kompetencjach i szerokim charakterze działania, świadczy jej siedmioosobowy skład: przewodniczący, dwóch jego zastępców i czterech członków: prezes Narodowego Banku Polskiego, przedstawiciel prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, przedstawiciel ministra finansów oraz przedstawiciel ministra pracy i polityki społecznej.

Komisja Nadzoru Finansowego jest instytucją o bardzo rozległym zakresie kompetencji i obowiązków. Jej podstawowym zadaniem jest nadzór nad polskim rynkiem bankowym. Zajmuje się także prawidłowym funkcjonowaniem polskiego rynku emerytalnego i kapitałowego. KNF obejmuje swoim nadzorem także rynek ubezpieczeniowy oraz działalność kas spółdzielczych i różnych innych instytucji finansowych. Te zadania są realizowane przez kontrolę i ciągłe analizowanie funkcjonowania tych rynków tak, aby zapewnić im jak najbardziej przejrzyste, uczciwe i efektywne działanie.

Drżyjcie banki, nadchodzi Sekrata

2 Luty 2015 - 16:45
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Drżyjcie banki, nadchodzi Sekrata.

Jako inwestorzy możemy w Sekracie w łatwy sposób pomnożyć swoje dobra finansowe poprzez udzielanie pożyczek innym użytkownikom portalu. Aby zostać inwestorem należy wpłacić wkład własny. Wystarczy nawet 50 zł. Tym samym inwestorem może zostać właściwie każdy.

Pożyczka w Sekracie jest równie bezpieczna, jak pożyczka w klasycznej firmie pozabankowej albo w banku. Niewątpliwą zaletą Sekraty jest niezwykle szybki system pożyczkowania. Środki na koncie dostępne są natychmiast po sfinalizowaniu aukcji. Dodatkowo o pożyczkę starać się można 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Niestety, weryfikacja konta przez administratorów może trwać aż 2 dni, co zapisane jest w regulaminie portalu, na co zgadzamy się przy rejestracji. Dlatego też nie jest to najlepszy wybór dla nowych klientów potrzebujących gotówki „od zaraz”.

kwota pożyczki – 1000 zł
oprocentowanie – 12%
okres spłaty – 3 miesiące
suma do oddania – 1030,00 zł (koszt pożyczki – 30 zł)wielkość miesięcznej raty – 343,33 zł

Zmniejsza się szansa nabicia w butelkę...

2 Luty 2015 - 16:23
Kategoria:
0 Komentarze/y)
Zmniejsza się szansa nabicia w butelkę...

Bazą administruje stowarzyszenie Związek Firm Pożyczkowych. Nie jest to niestety rejestr obowiązkowy dla wszystkich firm tej branży. ZFP oraz firmy członkowskie już od prawie 2 lat apelują o to, aby rejestr taki mógł być prowadzony przez Ministerstwo Gospodarki. Publiczny rejestr spełniałby funkcję licencyjną. Chwilowo jednak rynek musi zadowolić się jedynie rzetelną informacją.

Baza umożliwia wyszukanie i sprawdzenie danych rejestrowych największych firm pożyczkowych, których pokrycie rynku wynosi ponad 95%. W momencie startu rejestr zawierał blisko 100 ogólnopolskich instytucji pożyczkowych. Firmy działające lokalnie są wpisywane po weryfikacji na podstawie zgłoszeń zawierających: projekt umowy, tabele opłat i prowizji, regulamin stron internetowych, formularz informacyjny dla przykładu reprezentatywnego, ankietę oraz wypis z KRS. Wpis do rejestru jest bezpłatny. Właścicielem domeny www.rfp.org.pl i danych jest Rejestr Firm Pożyczkowych sp. z o.o.

W Rejestrze nie zostały ujęte firmy, co do których zachodzi uzasadnione podejrzenie pseudopożyczkowego charakteru działalności. Nie znajdziemy tam zatem firm, które próbują:

Zanim pożyczysz, dowiedz się od kogo pożyczasz

2 Luty 2015 - 12:53
Kategoria:
1 Komentarz

 Rejestr mogłyby prowadzić Ministerstwo Gospodarki czy Komisja Nadzoru Finansowego, tutaj decyzja należy do ustawodawcy. Natomiast na pewno powinien być to organ publiczny i rejestr powinien być prowadzony na zasadach ustawowych i w sposób czytelny – mówi Bartosz Wyżykowski z Konfederacji Lewiatan. Jak podkreśla, proponowany początkowo przez Ministerstwo Finansów rejestr firm pożyczkowych pozwoliłby uporządkować sytuację na tym rynku i zwiększyłby ochronę konsumentów, którzy z usług takich firm korzystają. Potrzeba pojawiła się po sprawie Amber Gold, w której oszczędności życia straciło wielu klientów. Nie istniał wówczas rejestr instytucji pożyczkowych, którym można by zaufać. Gdyby istniał, najprawdopodobniej uniknięto by jakichkolwiek problemów. – Konsumenci mieliby jasną informację na temat tego, które instytucje pożyczkowe prowadzą legalnie działalność w Polsce – zauważa Bartosz Wyżykowski. – Mogliby sprawdzić to w rejestrze, organy nadzoru również miałyby w jednym miejscu informację o rynku, a dzięki temu nadzór mógłby być skuteczniejszy i lepszy.

Strony