Kwiecień 2014

Umiarkowany optymizm

30 Kwiecień 2014 - 00:00
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Jak wynika z kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce pozostają umiarkowanie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +7%. Wynik pozostaje na zbliżonym poziomie w ujęciu kwartalnym i zauważalnie wzrasta w porównaniu rok do roku. Spośród 751 przebadanych w Polsce pracodawców 15% przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 7% zamierza redukować etaty, a 75% nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

Wolność gospodarcza

22 Kwiecień 2014 - 00:00
Kategoria:
0 Komentarze/y)

- Udało nam się zrealizować wiele założonych celów, przed nami kolejne. Po kilku latach działań deregulacyjnych nie ustajemy w dążeniach do zapewnienia przedsiębiorcom przyjaznego otoczenia prawnego i poczucia wolności gospodarczej. Dlatego rozważamy m.in. zastąpienie wielokrotnie nowelizowanej Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z 2004 r. nowymi propozycjami, które zagwarantują konstytucyjne prawa przedsiębiorców. Chcemy przygotować swoistą „konstytucję dla przedsiębiorców”. Analizujemy również funkcjonowanie ustawy regulującej działalność biur informacji gospodarczej z intencją przygotowania rekomendacji zmian, które zrównoważą kwestię bezpieczeństwa obrotu gospodarczego z racjonalnością systemu udostępniania informacji gospodarczych. Stawiamy ponadto na upowszechnienie mediacji w sporach pomiędzy przedsiębiorcami, wierząc w jej przewagę nad tradycyjnymi procedurami sądowymi zarówno pod względem relacji biznesowych, jak i kosztów. Analizujemy obecne ramy prawne i planujemy wsparcie instytucjonalne dla tej metody rozwiązywania sporów.

Bezpieczeństwo informacji

14 Kwiecień 2014 - 12:24
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Coraz większa liczba incydentów powoduje, że bardziej zwracamy uwagę na nasze podejście do prywatności, bezpieczeństwa danych oraz bezpieczeństwa nas samych. Publikowane informacje na temat kolejnych włamań, wycieków informacji powodują, że wiele osób zastanawia się, co zrobić, by poczuć się bezpieczniej.

Fachowcy od siedmiu boleści

9 Kwiecień 2014 - 11:08
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Dziś każdy w swoim mniemaniu może być superfachowcem tylko dlatego, że ma na to ochotę. Wśród nas panuje wszechobecna amatorszczyzna, każdy może robić, co tylko chce i… – co najgorsze – może to traktować jako sposób na zarabianie pieniędzy. A to dlatego, że mamy tzw. deregulację zawodową. Wystarczy zgłosić w gminie chęć bycia np. fryzjerem, kierowcą taksówki, krawcem, rzeźnikiem czy grabarzem. Zgodnie z prawem stajemy się nim, gdy gmina wyda nam takie zaświadczenie. Nikogo nie interesują kwalifikacje! Sprawę ma załatwić sam rynek… Gdy np. taki fachowiec krawiec uszyje spodnie z jedną nogawką, a fachowiec fryzjer zamiast ostrzyc ogoli, to wtedy straci klientów i sam zbankrutuje.

Czas na wzajemną ekspansję

9 Kwiecień 2014 - 10:44
Kategoria:
0 Komentarze/y)

W strukturze polskiego eksportu Słowacja zajęła 10. miejsce z udziałem 2,63%.

W 2013 r. polski import ze Słowacji wyniósł 3,05 mld euro przy międzyrocznym spadku o 5,6%. W strukturze polskiego importu Słowacja zajęła 13. miejsce z udziałem 1,97%. W liczbach bezwzględnych w 2013 r. Polska w obrotach handlowych ze Słowacją odnotowała największe nadwyżki w dziale artykułów rolno-spożywczych (+407,2 mln euro), w tym zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego (+190,9 mln euro), gotowe artykuły spożywcze, napoje bezalkoholowe, alkohol, ocet, tytoń (+187,8 mln euro), mięso i podroby jadalne (+138,3 mln euro), produkty mleczne, jaja i miód (+76,4 mln euro), oraz wyrobów przemysłu chemicznego (+194,8 mln euro).

Największy deficyt Polski w handlu ze Słowacją wystąpił w przypadku żelaza i wyrobów ze stali (–117,9 mln euro), urządzeń mechanicznych i elektrycznych (–105,6 mln euro) oraz produktów mineralnych (–90 mln euro).

Najbogatsi

5 Kwiecień 2014 - 14:28
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Wciąż najwięcej z nich mieszka w Stanach Zjednoczonych (442), w rejonie Azji i Pacyfiku (386) oraz w Europie (366). Choć trudno w to uwierzyć, nie wszyscy urodzili się od razu bogaci. Wielu z nich swoją drogę do fortuny zaczynało od przysłowiowego zera.

Czechy - Restytucje kościelne

5 Kwiecień 2014 - 14:10
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Niebawem minie półtora roku od uchwalenia ustawy o restytucji mienia kościelnego w Czechach. Jednak na zwrot majątków kościelnych różne związki wyznaniowe musiały czekać bardzo długo. Dopiero 21 lat po upadku komunizmu Czechy rozpoczęły zwracanie kościołom i gminom żydowskim majątku, który został przejęty i znacjonalizowany za czasów Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej. Szacunki mówią, że chodzi o nieruchomości o wartości ponad 3 mld euro. Oprócz tego państwo czeskie zobowiązało się wypłacić odszkodowania w wysokości 2,5 mld euro. Łącznie chodzi o 2,5 tys. budynków, 175 tys. ha lasów i 25 tys. ha ziemi. Ustalono, że państwo zwróci kościołom 56% majątku, zaś przez następne 30 lat wypłacać będzie odszkodowanie za to, czego oddać nie może.

Siłownie miejskie

3 Kwiecień 2014 - 18:35
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Siłownie miejskie, bo o nich mowa, robią dziś zaskakującą, a zarazem w pełni zasłużoną, furorę.

Ruch na świeżym powietrzu to już nie tylko moda, ale prawdziwy styl życia. Oznaka zmian, które dokonują się na naszych oczach zarówno w ludzkiej mentalności, jak i przestrzeni miast na całym świecie. Ich namacalnym efektem są ogólnodostępne siłownie miejskie, które już od lat znakomicie funkcjonują w takich krajach jak Wielka Brytania, Francja czy Niemcy. Jak się okazuje, również w Polsce idea ta znalazła wielu zapalonych zwolenników.

Miejskie siłownie stają się pomału nie tylko miejscem, gdzie buduje się kondycję i muskuły, ale również swoistym centrum spotkań i integracji. Tworzą nowoczesny symbol przyjaznej infrastruktury miejskiej. Co ważne, z punktu widzenia lokalnej władzy samorządowej, wpływają tym samym na poprawę wizerunku tych ośrodków, ukazując je jako te, które dbają o swoich mieszkańców.

Kredyt małżeński

3 Kwiecień 2014 - 18:21
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Byli małżonkowie mogą wtedy dalej wspólnie spłacać kredyt. Zdarza się, że jedno z nich zaprzestaje spłaty kredytu, a drugie – które chce go spłacać – nie ma na to wystarczających środków. Jak rozwiązać taką sytuację?

Przede wszystkim tacy „współkredytobiorcy” muszą pamiętać, że spłata kredytu jest ich wspólnym obowiązkiem, a zaprzestanie spłacania go narazi ich oboje na straty, jeśli bank zdecyduje się „uruchomić” zabezpieczenia, które stanowią zabezpieczenie kredytu. Z reguły są to wpis na hipotece nieruchomości oraz weksel, a także dobrowolne poddanie się egzekucji.

Wszelkie wskazane powyżej działania oznaczają realną stratę dla każdego z kredytobiorców, ale często nie biorą oni tego pod uwagę, tylko toczą spór między sobą i próbują nawzajem sobie szkodzić. W tej sytuacji znalezienie wyjścia jest z reguły trudne, ale nie niemożliwe.

Legendy na topie!

3 Kwiecień 2014 - 09:50
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Z taśmy produkcyjnej w 2002 r. zjechał ostatni seryjny polski samochód osobowy – polonez. I ten rok można uznać za faktyczny moment zakończenia funkcjonowania masowej polskiej motoryzacji produkującej pojazdy osobowe. I chociaż do dziś z taśm produkcyjnych polskich fabryk zjeżdżają dziesiątki i setki tysięcy samochodów, są to wyroby znanych światowych marek, takich jak Fiat, Volkswagen czy Opel, które u nas ulokowały swoje zakłady produkcyjne. Natomiast o następcach malucha, dużego fiata, warszawy, poloneza czy syreny raczej możemy tylko pomarzyć.

Nie damy ziemi!

3 Kwiecień 2014 - 09:12
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Od stycznia br. media pokazują nasilenie protestów, doszło nawet do okupacji sali konferencyjnej oddziału ANR w Szczecinie, manifestacji przed kilkoma urzędami wojewódzkimi. „Polska ziemia w polskie ręce”, „Stop prywatyzacji lasów państwowych” – to tylko niektóre z haseł w ramach ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, jaka miała miejsce 26 lutego br. niemal w całym kraju. Głównie chodzi o eliminację tzw. słupów przy sprzedaży państwowej ziemi uprawnej. Rolnicy uważają, że zagraniczne koncerny, za pomocą podstawionych osób – „słupów” – przejmują polską ziemię uprawną. Ziemia przeznaczona na powiększenie gospodarstw rodzinnych nie trafia do nich. Polscy rolnicy żądają takiego zmodyfikowania przepisów regulujących obrót ziemią w Polsce, by w lepszy sposób zabezpieczono ich interesy. Kupujący powinien np. mieć zakaz sprzedaży ziemi przez 15 lat, pod rygorem zapłacenia kary, i obowiązek prowadzenia przez ten czas gospodarstwa rolnego. Czy trwająca akcja zbierania podpisów pod referendum w sprawie zakazu sprzedaży ziemi cudzoziemcom oraz zakazu prywatyzacji Lasów Państwowych zwycięży? Społeczny komitet referendalny zebrał już ok. 800 tys.