Marzec 2014

Upadłość konsumencka

29 Marzec 2014 - 00:00
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Może mieć to miejsce na skutek np. wypadku, przewlekłej choroby czy utraty pracy. O ogłoszeniu upadłości decyduje sąd rejonowy na wniosek dłużnika. Dłużnik ma prawo skorzystać z upadłości raz na 10 lat. By móc skorzystać z tej możliwości, dłużnik musi ujawnić powołanemu przez sąd syndykowi cały swój majątek, który potem zostanie zlicytowany, a uzyskane pieniądze przeznaczone na spłatę wierzytelności. Gdy kwota sprzedaży nie pokryje wszystkich zobowiązań, sąd ogłasza plan spłaty zobowiązań na okres nie dłuższy niż pięć lat (w szczególnych przypadkach okres ten można wydłużyć o dwa lata).

  • Czy to oznacza, że osoba oddłużona pozostaje bez środków do życia?

- Nie, takiej możliwości nie ma, chociaż z pewnością taka osoba musi się ostro wziąć do pracy, by móc się utrzymać, gdyż np. przy sprzedaży mieszkania, dłużnik może otrzymać środki na wynajem jedynie na okres 12 miesięcy. Ta ustawa daje szansę na powrót do normalnego życia, ale bez aktywnego udziału osoby oddłużonej tego jej nie zagwarantuje.

Świat bez biedy?

24 Marzec 2014 - 00:00
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Wszystkie kraje w Ameryce Południowej, Azji i Ameryce Środkowej (z możliwym wyjątkiem Haiti), a także większość z wybrzeży Afryki, zostaną umieszczone na liście krajów o średnich dochodach. Jednak przyznał, że rozwój w niektórych krajach mogą powstrzymać wojny oraz polityczne uwarunkowania.

Bank Światowy jest też przekonany, że na świecie widać zmniejszenie „ekstremalnego ubóstwa”, czyli liczby ludzi, którzy muszą wyżyć za kwotę mniejszą niż 1,25 dolara dziennie. W 2010 r. ich liczba wynosiła 1,2 mld, natomiast 30 lat temu było ich prawie 2 mld.

Współpraca ma strategiczne znaczenie

22 Marzec 2014 - 00:00
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Rynek katarski i arabski jest specyficzny. W Katarze aż 95% towarów jest importowanych głównie z Europy Zachodniej i USA. My natomiast musimy czynić starania, by na tym i okolicznych rynkach szerzej zaistnieć. A warto, bo jest on bogaty, chociaż bardzo wymagający. Można na nim sprzedać tylko najwyższej jakości towary. Tam przede wszystkim liczą się takie elementy handlu jak jakość, rzetelność i terminowość. Kto tego przestrzega, ten biznesowo funkcjonuje w Katarze.

Rywal łupków!

18 Marzec 2014 - 12:29
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Są one jednym z głównych rodzajów niekonwencjonalnych źródeł gazu. Cieszą się także dużym zainteresowaniem, ponieważ ich pokłady, według ekspertów, są praktycznie niewyczerpalne. Hydraty metanu, znane jako klatraty, nazwę zawdzięczają swojej strukturze krystalicznej, w której cząsteczki wody tworzą klatki wokół molekuł gazu. Niekiedy nazywane są również lodem metanowym, ze względu na białą barwę przypominającą lód lub śnieg. Zostały odkryte pod koniec XIX w. (1888 r.) wraz z hydratami etanu (C2H6), etylenu (C2H4) i podtlenku azotu (N2O) przez francuskiego fizyka Paula Villarda. W latach 30. XX w. E.G. Hammerschmidt skojarzył po raz pierwszy biały krystaliczny materiał zatykający rurociągi gazu z hydratami metanu. W ten sposób materiał pierwotnie uważany za ciekawostkę czysto laboratoryjną zyskał znaczenie ekonomiczne.

Odbierz przesyłkę sądową!

17 Marzec 2014 - 12:01
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Doświadczenia z Pocztą Polską, która dotychczas prowadziła działalność w tym zakresie, były zróżnicowane. Nie brak było uwag krytycznych. Niektórzy uważali, że powodem trudności jest brak konkurencji i sytuacja monopolistyczna, która nie zachęca do dbałości o klienta. Tym razem sprawę dostarczyciela korespondencji z sądów i prokuratur rozstrzygnięto w oparciu o przetarg. Przeprowadziło go Centrum Zakupów dla Sądownictwa. Zwycięzcą okazała się Polska Grupa Pocztowa. Ten niepubliczny operator wygrał z Pocztą Polską kontrakt, którego wartość wynosi ok. 500 mln zł. Ale przeprowadzenie go nie rozwiało wszystkich wątpliwości, zwłaszcza że Poczta Polska powątpiewa, czy zwycięzca przetargu stanie na wysokości zadania i rzeczywiście poprawi sytuację w tym zakresie. Jednak odwołanie Poczty Polskiej od wyniku przetargu zostało uznane w instancji odwoławczej za niezasadne.

Licz na siebie!

15 Marzec 2014 - 11:42
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Określani mianem wolnych strzelców, często wysoko wykwalifikowani, z bogatym bagażem cennych doświadczeń, rezygnują z ciasnych garniturów i bezimiennych boksów wielkich korporacji, zamieniając je na domowe zacisze, wygodny szlafrok i góralskie pantofle.

Gotowi rzucić wyzwanie utartym schematom człowieka pracy. Freelancerzy – ich era nadchodzi wielkimi krokami.

Łatwo dostępny Internet, miniaturyzacja i obniżka cen komputerów, wreszcie rewolucja w komunikacji na linii pracodawca – pracownik, to tylko wybrane z całej masy czynników, które sprawiają, że praca z domu staje się dziś racjonalną alternatywą dla przesiadywania 8 godzin dziennie w biurze.

Zalet bycia wolnym strzelcem jest znacznie więcej. Freelancer, który zdoła wyrobić sobie dobrą markę, może sobie pozwolić na komfort bycia wybrednym. Ma szansę wynegocjować bardziej korzystne warunki umów zarówno w kwestiach finansowych, jak i odpowiedzialności, zachowania poufności czy zakazu konkurencji. Jeśli zdecyduje się założyć własną działalność gospodarczą, może starać się o preferencyjne kredyty i dotacje. Co jednak najbardziej kuszące, ma często okazję zarobić znacznie więcej niż pracownik etatowy.

Mobilna rewolucja

11 Marzec 2014 - 12:35
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Żyjemy coraz szybciej i intensywniej, dlatego zaczyna nam brakować czasu. Dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie dają setki tysięcy dostępnych dziś mobilnych aplikacji, mamy szansę, aby nadążyć za światem, który pędzi i nie zamierza zwolnić.

Dziedzin życia, w które zapuszczają swe wici mobilne technologie, jest znacznie więcej. Za pomocą smartfona lub tabletu z dostępem do sieci możemy dziś zrobić zakupy, poflirtować na czacie, wziąć udział w treningu z wirtualnym instruktorem fitness czy umówić się na wizytę do lekarza. Spacerując po parku lub leżąc na plaży, mamy szansę zapłacić domowe rachunki czy zainwestować na giełdzie, znaleźć optymalną trasę przejazdu lub sprawdzić, co słychać u znajomych, łącząc się ze swoim kontem na Facebooku. Dotychczasowe bariery czasu i odległości przestają mieć jakiekolwiek znaczenie.

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Przeniesienie wielu kluczowych czynności do Internetu oraz powszechne korzystanie ze smartfonów i tabletów wiąże się z pewnym ryzykiem. Trzeba stale mieć się na baczności. Zagrożenie może nadejść zarówno ze strony cyberprzestępców, jak i zwykłych złodziei i kieszonkowców.

Powróci era matriarchatu?

11 Marzec 2014 - 11:59
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Socjolodzy są zgodni: infantylizacja mężczyzn z jednej strony oraz konieczność brania na siebie odpowiedzialności i walki o przyszłość swoją i swoich dzieci z drugiej zmuszają kobiety do zostawania nie tylko zdobywczyniami, ale i liderkami. Nadchodzi era matriarchatu. Finansowa elita Wielkiej Brytanii już w 47% składa się z przedstawicielek płci pięknej.

Już od dawna liczba studentek na uniwersytetach w krajach rozwiniętych jest większa niż mężczyzn. Z 8 mln miejsc pracy, które pojawiły się od początku XXI w. w Unii Europejskiej, aż 6 mln zajęły kobiety! Ostatnia fala kryzysowych zwolnień dotknęła głównie mężczyzn. W USA na cztery zwolnione osoby aż trzy to mężczyźni. Jednakże – zwracają uwagę firmy badawcze – jest to spowodowane nie tyle osobistymi zasługami kobiet, co sukcesami ruchu feministycznego jako całości.

Na bruk

11 Marzec 2014 - 10:41
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Głowy leciały w całej Polsce i w różnych branżach. O 42 tys. zmniejszono zatrudnienie w budowlance, o 8 tys. w branży energetycznej, w firmach produkujących komputery, wyroby elektroniczne i optyczne o 5 tys., w przemyśle spożywczym o 4 tys., a w hutnictwie o 2 tys.

Tylko w 1 półroczu 2013 r. blisko 20 tys. osób straciło pracę w wyniku zwolnień grupowych. Najwięcej pracowników (ponad 7 tys.) zostało w tym roku zwolnionych w zakładach zaliczanych do kategorii przetwórstwa przemysłowego. Ponad 3 tys. osób straciło pracę w budownictwie, a kolejne przeszło 3 tys. – w segmencie handlu oraz naprawy pojazdów. Dalsze 2,9 tys. osób to zwolnieni pracownicy sektora finansów i ubezpieczeń, a ok. 2,3 tys. – sektora informacji i komunikacji. Zwolnienia w administracji i działach pokrewnych objęły blisko tysiąc osób.

Kobieta menadżer

7 Marzec 2014 - 15:42
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Szanse nigdy nie były i nadal nie są takie same. Mimo to panie nie zamierzają się poddać. Coraz odważniej pukają do drzwi wielkiego świata gospodarki, udowadniając przy tym, że doskonale nadają się do pracy na wysokich i odpowiedzialnych stanowiskach kierowniczych.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2013 r. przez organizację Gender Equality Project, 30% stanowisk menadżerskich w firmach powinno być obsadzonych kobietami. Niestety, teoria ta nijak ma się do rzeczywistości, co najlepiej obrazuje średnia w Polsce, która wynosi obecnie niewiele ponad 10%. Tę smutną statystykę dopełnia fakt, że zaledwie 4% przedstawicielek płci pięknej pełni funkcje zarządcze w spółkach z listy TOP 500 „Forbesa”. Potwierdza to, że problem nieprzestrzegania zasad równości jest zjawiskiem powszechnym nie tylko w Polsce, ale i w ogólnoświatowej skali.

- Kobiety rzadziej pełnią funkcje kierownicze, ponieważ są pomijane przy awansie – uzasadnia dr Halina Sobańska, prezeska Stowarzyszenia Aktywne Kobiety, i dodaje: – To zjawisko nazywa się „szklany sufit”, „lepka podłoga”.

Polacy nie gęsi!

7 Marzec 2014 - 13:59
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Zaproszenie wysłano pocztą elektroniczną w imieniu prezydenta tegoż miasta, znanej postaci niegdyś świata polityki, wymiaru sprawiedliwości, teraz samorządu. Obecnie takie osoby określamy słowem celebryta.

Wydawało mi się, że znam nie tylko język polski literacki, a także ten ogólnie stosowany podczas zwykłych czy służbowych spotkań moich rodaków. Ale teraz już wiem, że mi się tylko wydawało. Wracając do zaproszenia… zachęcało ono do jego przyjęcia bardzo interesującym tytułem: „Tysiące eventów, jedno miejsce…”, a pod nim już bardziej szczegółowo: „Power breakfast, 6 lutego, hotel…”.

Przyznam, że po raz pierwszy spotkałem się z takim bałaganem językowym, z takim kalaniem kochanej rodzimej mowy. Zacząłem bliżej przyglądać się temu procesowi i okazało się, że jest to głębszy problem. To przerażająca – chyba wynikająca z naszych prowincjonalnych kompleksów – nowomoda, przez niektórych nazywana korpomodą. Z tym zjawiskiem spotykamy się wszędzie, tylko go już nie zauważamy.