Grudzień 2013

Czuję się tu jak w domu

9 Grudzień 2013 - 13:40
Kategoria:
0 Komentarze/y)

- Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, czyli od 9 lat, podwoiliśmy nasze wzajemne obroty do 6 mld euro rocznie. W tym czasie inwestycje austriackie w RP wyniosły prawie 10 mld euro. Tu funkcjonuje ponad 600 naszych firm, a ponad 3 tys. ściśle współpracuje ze swoimi polskimi partnerami. W ostatnich latach zmienił się też model polskiego eksportu do Austrii. Już eksportujecie nie tylko węgiel, wyroby hutnicze czy produkty rolne i żywnościowe. Rozwinęła się także sprzedaż towarów luksusowych, np. samochodów, telewizorów, elektroniki czy sprzętu AGD. Polska jest na 11. miejscu wśród eksporterów do Austrii. Austria jest na 10. miejscu wśród inwestorów zagranicznych w Polsce z wkładem 7 mld euro. To dobre lokaty, ale myślę, że może i powinno być lepiej, a naszym zadaniem jest, by tak się stało.

Informatyzacja placówek medycznych - zbyteczny koszt czy inwestycja?

9 Grudzień 2013 - 13:32
Kategoria:
0 Komentarze/y)

To nie nowość, że informatyka się rozwija i mocno wchodzi również w obszar medycyny. Dyrektywy unijne oraz Plan Informatyzacji Państwa (Ustawa z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne), nakreślały przyszłe kierunki. Wdrożenie EDM to nie tylko zakup programu, lecz duże przedsięwzięcie organizacyjne. Mimo że są przesłanki o przesunięciu terminu obowiązywania EDM-u, to nie można z tym zwlekać. Wdrożenie to proces długotrwały i kosztowny, angażujący wszystkich pracowników. Dyrektorzy, którzy zdają sobie sprawę z istoty sprawy, już rozpoczęli ten proces.

Idę na swoje!

9 Grudzień 2013 - 13:30
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Według obowiązującej Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (2004 r.), starosta powiatu lub działający w jego imieniu dyrektor miejscowego urzędu pracy może przyznać bezrobotnemu jednorazową dotację na założenie własnej firmy. Jest o co się starać. Środki pochodzące z Funduszu Pracy mogą osiągnąć nawet 6-krotną wysokość przeciętnego wynagrodzenia, tj. ponad 20 tys. zł!

W staraniach o bezzwrotną dotację z urzędu pracy liczy się ciekawy pomysł oraz determinacja i zaangażowanie. Należy również spełnić pewne warunki formalne, które w większości urzędów na terenie kraju opierają się o podobne założenia. Najczęściej niezbędne jest przygotowanie indywidualnego planu działania, przejście cyklu szkoleń z przedsiębiorczości i opracowanie biznesplanu, którego ocena decyduje o przyznaniu dofinansowania.

Przybywa dłużników

9 Grudzień 2013 - 13:27
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Przy rosnącej liczbie dłużników coraz częściej firmy windykacyjne przyjmują wobec nich strategię ugodową.

Polacy znacznie chętniej zadłużają się, niż oszczędzają na planowane wydatki – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Zobowiązania gospodarstw domowych o ponad 20 mld zł przekraczają zgromadzone przez nie oszczędności.

Zgodnie z przepisami, minimalną kwotą niespłaconego zadłużenia, jaka uprawnia do wpisania długu konsumenta do Biura Informacji Gospodarczej, jest 200 zł. Najprostszym sposobem, by zniknąć z rejestru dłużników, jest uregulowanie długu.

W przypadku firmowych dłużników najczęstszą przyczyną ich zadłużenia są zatory płatnicze. Powstają one wskutek braku lub opóźnień w wyegzekwowaniu własnych należności. Wówczas same nie płacą swoich zobowiązań na czas – zalegają z płatnościami za faktury bądź za inne opłaty związane z prowadzeniem bieżącej działalności gospodarczej. Dlatego warto dbać o płynność finansową, m.in. weryfikując swoich kontrahentów w biurach informacji gospodarczej.

oprac. na podst. materiałów Newseria.pl

Cały artykuł w numerze 12/2013 Eurogospodarki.
 

LODOWISKO - Sprawdzony sposób na zimę

9 Grudzień 2013 - 13:24
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Zamiast działać, powtarzają jak mantrę: „Panuje kryzys…, nie mamy pieniędzy na inwestycje…, z zabawą na świeżym powietrzu trzeba zaczekać do wiosny…”.

Władze wielu miast nie doceniają lodowisk, tymczasem jest to doskonały pomysł na zorganizowanie zdrowej rozrywki na świeżym powietrzu. Tego typu inwestycje cieszą się niezwykłą popularnością wśród mieszkańców, tym samym budując pozytywny wizerunek samorządowych menadżerów – pomysłowych, energicznych i otwartych na potrzeby lokalnej społeczności. Udało się to m.in. w Gdyni, gdzie zimy wcale nie trzeba przeczekać, ograniczając aktywność fizyczną do oglądania skoków narciarskich i wyczynów Justyny Kowalczyk na ekranie telewizora. Miejskie lodowisko funkcjonuje tam od lat z doskonałym efektem.

Cieszyć się czy obawiać?

6 Grudzień 2013 - 14:11
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Polak potrafi, Polak jest twórczy. I to cieszy, ale też stwarza zagrożenie dla nas, dla przyszłości naszej ojczyzny, gdyż ceniony Polak jest łakomym kąskiem nie tylko dla światowych koncernów, ale też małych firm gdzieś w Anglii, Niemczech czy nawet w USA i Australii. Tam brakuje światłych, wykształconych ludzi, którzy potrafią nie tylko wykonywać dobrze swoją pracę, ale też ją wzbogacać o własne pomysły. A tacy właśnie są nasi inżynierowie czy robotnicy. I tu tkwi nasz sukces, ale i problem.

Świąteczne szaleństwo czy brak wyobraźni?

6 Grudzień 2013 - 14:08
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Aby święta były wyjątkowe, ludzie dokładają wszelkich starań, by wszystko było idealne – wymarzone upominki dla bliskich, pięknie przybrany dom oraz wykwintne potrawy na uroczystą kolację. W spełnieniu tych wszystkich wymagań może pomóc jedynie bogaty Święty Mikołaj. Gdzie go dzisiaj znaleźć?

Odpowiedź jest prosta – w banku, który wspomoże każdego w potrzebie. Świątecznemu szaleństwu towarzyszą również drobne kradzieże, które możemy dotkliwie odczuć. Jak uchronić się przed polowaniem, w którym rolę przynęty przydzielili nam zarówno banki, jak i złodzieje? Jak przetrwać okres przedświąteczny bez większej szkody, aby spędzić święta w miłej atmosferze?

Pełni obaw

6 Grudzień 2013 - 14:05
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Też wiedzieliśmy, że kasa będzie, ale już nie – jak „ugryźć milion”. Wiedzę dozowano stopniowo. Zasadniczo dlatego, że nikt nie znał szczegółów, a system nie był dopracowany. O te szczegóły właśnie chodzi przy wdrażaniu środków unijnych.

Na razie można tylko pilnie śledzić komunikaty. Z nich wynika, że nadal będą programy o zasięgu krajowym, takie jak Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, oraz programy regionalne. Unia stawia na społeczeństwo obywatelskie. Konkretnie – żeby brało ono udział w dyskusjach na temat kolejnego okresu programowania. Są dyskusje, są konsultacje, są także wyznaczane priorytety dla poszczególnych województw.

Wszystkie programy, krajowe i regionalne, znajdują się w fazie opracowania i konsultacji. Na zmiany nie zostało wiele czasu, przecież od początku przyszłego roku rusza kolejny okres programowania. Pewnie też zajmie nam ponad rok, aż połapiemy się w zasadach, zaczniemy wydawać pieniądze, napiszemy projekt, który przejdzie drogę konkursową i szczęśliwie otrzyma dofinansowanie.

Czy polskie rybołówstwo ma szanse?

6 Grudzień 2013 - 14:01
Kategoria:
0 Komentarze/y)

Flota rybacka wpisana do polskiego rejestru statków obecnie liczy ok. 800 jednostek o łącznym tonażu niewiele ponad 33 tys. GT. Składa się ona z 3 trawlerów dalekomorskich (wszystkie w sektorze prywatnym łowiące w rejonie Afryki), 140 kutrów bałtyckich oraz z ponad 650 łodzi motorowych i wiosłowych. Jednak nie wszystkie wpisane do rejestru statki prowadzą połowy na Bałtyku. Niektóre w ogóle nie wychodzą z portów, a corocznie w ramach programu restrukturyzacji floty kilka różnych jednostek jest złomowanych w zamian za rekompensaty finansowe.

Niepokojące wyniki rankingów

6 Grudzień 2013 - 13:58
Kategoria:
0 Komentarze/y)

To już lepiej, ale o wiele gorzej wypada pod względem wysokości wynagrodzeń za pracę.

Nasz kraj wypadł fatalnie w rankingu samodzielności finansowej opracowanym przez „The Economist”. Spośród 26 krajów objętych badaniem Polska znalazła się w czołówce krajów o największym deficycie bieżącego bilansu płatniczego. W ubiegłym roku wyniósł on ok. 3,6% PKB. Analitycy przeprowadzili analizę czterech czynników mówiących o stabilności finansowej państw na wypadek nieoczekiwanych finansowych turbulencji. Wśród nich znalazły się: rachunek bieżący bilansu płatniczego kraju, relacja krótkookresowych zobowiązań w stosunku do krajowych rezerw finansowych, zadłużenie sektora prywatnego oraz otwartość systemu finansowego na kapitał z zewnątrz.